AbaniaForum

ALBANIA FORUM
 
ForumPortalliCalendarKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Eliza Dushku

Shko poshtė 
AutoriMesazh
DarkAngel
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 171
Age : 29
Location : -_^
Job/hobbies : Tallje bythe me paramendim
Humor : coool
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Eliza Dushku   Wed Mar 19, 2008 10:11 am

Eliza Patricia Dushku lindi mė 30 dhjetor 1980 nė Boston, Massachusetts. Ėshtė njė aktore amerikane me prejardhje nga njė familje shqiptaro-daneze. U bė e njohur me rolin Faith nė TV serinė Buffy dhe nga TV seria Angel. Prindrit e Elizės janė profesorė universiteti, babai ėshtė shqiptarė nga Korēa ndėrsa nėna daneze dhe ligjeron nė universitetin e Suffolk-ut nė Boston. Nė ndėrkohė Eliza jeton me vėllaun Nate Dushku nė Los Angeles. Si 10 vjecare filloi karierėn e saj nė filmin That Night, tė cilėn e pasuroi duke luajtur sė bashku me disa yje tė filmit amerikanė si :Robert de Niro, Ellen Barkin, Leonardo DiCaprio, Arnold Schwarzenegger, Jamie Lee Curtis, Halle Berry dhe James Belushi.

Gjatė viteve 1996 - 1998 pėrfundoi shkollimin nė gjimnazin Watertown Highschool dhe dėshironte tė vazhdonte studimet, mirpo pas ofertave pėr rolet nė filmat Buffy dhe Angel vendosi tė vazhdonte karierėn si artiste.

Nė vitin 2003 filloi xhirimi i filmit serik Tru Calling, nė tė cilin Eliza luan rolin kryesorė - si absolvente e cila punon natėn.

Nė filmin The New Guy e shfaqi Eliza prejardhjen shqiptare, me arsyen se gjyshja e vetė ėshtė shqipėtare, janė dy skena me temėn shqip.


Filmografia
Filma dhe TV seri ne te cilat Eliza luajti role.

That Night (1992)
This Boy's Life (1993)
True Lies (1994)
Fishing With George (1994)
Bye Bye, Love (1995)
Journey (1995)
Race the Sun (1996)
Buffy - The Vampire Slayer (1998-2000, 2003)
Bring It On (2000)
Angel (2000, 2003)
Soul Survivors (2001)
Jay and Silent Bob Strike Back (2001)
The New Guy (2002)
City by the Sea (2002)
Wrong Turn (2003)
The Kiss (2003)
Tru Calling (2003)
The Last Supper (2006)
On Broadway (2007)
Nobel Son (2007)
Open Graves (2007)
The Alphabet Killer (2007)
Sex and Breakfast (2008)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Eliza Dushku
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AbaniaForum  :: Me prane Njeri Tjetrit :: Kultura :: Kinematografia dhe televizioni-
Kėrce tek: