AbaniaForum

ALBANIA FORUM
 
ForumPortalliCalendarKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Situata nė Iran

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 234
Age : 33
Location : Michigan
Job/hobbies : Admin
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Situata nė Iran   Wed Mar 19, 2008 12:12 pm

Anijet Iraniane 'ngacmojne' anijet luftarake amerikane

Pese anije te Gardes Revolucionare Iraniane 'ngacmuan dhe provokuan' tre anije ushtarake te Marines Amerikane heret ne mengjesin e te dieles, ne ujra nderkombetare, thane burimet e informacionit ushtarake Amerikane duke e quajtur aktin si nje konfrontim domethenes.

Por sipas zyrtareve iraniane incidenti nuk ishte serioz dhe kjo ne fjalet e agjensise zyrtare te lajmeve IRNA. Nga ana tjeter zyrtaret e Ushtrise Amerikane shprehen se incidenti ndodhi te dielen ne mengjes ne Ngushticen e Hormuzit, nje kanal i ngushte ky i cili mundeson kalimin e anijeve brenda dhe jashte Gjirit Persik. Ata vazhdojne se destrojeri USS Hopper, kryqezori USS Port Royal dhe fregata USS Ingraham, te treja te pajisura me sistem rraketash te telekomanduara ishin duke hyre ne Gjirin Persik kur hasin pese anije Iraniane te cilat po afroheshin me shpejtesi te madhe duke kryer manovra provokuese dhe kercenuese. Ato u afruan rreth 200 jard njeres prej anijeve amerikane. Po ashtu ushtaraket amerikane moren dhe nje transmetim radio i cili besohet se erdhi nga anijet iraniane. Aty thuhej: 'Po vij tek ty. Ti do shperthesh brenda disa minutave,' i thane CNN ushtaraket amerikane.

Kur anijet Amerikane degjuan mesazhin ato moren pozicion luftarak dhe ekuipazhi drejtoi armet ne pritje te urdherit nga superioret. Ne kete moment anijet iraniane u larguan me shpejtesi por pasi kishin hedhur me pare disa kuti te bardha te cilat nuk u kuptuan se cfare permbanin.

_________________
ADMIN ALBANIA FORUM
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.yoo7.com
 
Situata nė Iran
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AbaniaForum  :: Shtypi dhe politika :: Problemet ndėrkombėtare-
Kėrce tek: