AbaniaForum

ALBANIA FORUM
 
ForumPortalliCalendarKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Situata nė Irak

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 234
Age : 33
Location : Michigan
Job/hobbies : Admin
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Situata nė Irak   Wed Mar 19, 2008 12:13 pm

Ish-komandanti: Iraku njė ankth pa fund pėr amerikanėt

Sanēes komandoi koalicionin e aleatėve nga viti 2003 deri nė 2004-ėn Njė dėshtim katastro fik" i administratės sė "Bushit" nė luftėn e Irakut ka pėrfshirė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, ka deklaruar ish-komandanti i trupave amerikane nė Irak. Vlerėsimi i bėrė nga Rikardo Sanēes, aktualisht nė pension, ėshtė njė ndėr mė tė ashprit e bėrė deri tani nė adresė tė administratės, nga njė ishkomandant i lartė ushtrie nė lidhje me dėshtimin e luftės nė Irak. Sipas tij e gjithė lufta ėshtė njė shpalosje e mungesės sė kompetencės, lidershipit, strategji tė liderėve qė janė nė Shtėpinė e Bardhė", ka thėnė Sanēes para njė grupi gazetarėsh ushtarakė. "Amerika vazhdon betejėn e saj tė dėshpėruar nė Irak pa asnjė pėrpjekje konkrete qė tė ndėrtojė njė strategji qė do t‘i sillte fitoren nė vendin e shkatėrruar nga njė konflikt i brendshėm qė sa vjen e po merr pėrmasa gjithnjė e mė tė mėdha", ka thėnė ish-shefi i trupave amerikane nė Irak. Sipas tij nuk ka asnjė dyshim se Amerika po pėrjeton njė ankth pa fund dhe pa shpresė. Sanēes ishte komandant i trupave tė koalicionit drejtues nė Irak nė vitin 2003, pra vitin e fillimit tė luftės. Sanēes komandoi koalicionin e aleatėve nga viti 2003 deri nė 2004-ėn Ai qėndroi nė kėtė pozicion deri nė vitin 2004, kohė kur nisi edhe strategjia antiamerikane. Ai doli nė pension nė vitin 2006 dhe ndėr tė tjera fajėsoi edhe ndodhitė e turpshme tė burgut famėkeq tė Abu Ghabit pėr situatėn e rėndė nė Irak dhe humbjet e mėdha tė trupave amerikane nė terren, pa llogaritur vrasjet e mijėra civilėve tė pafajshėm. Sipas tij e gjithė puna e kryer nga Kėshilli i Sigurisė Kombėtare ėshtė njė katastrofė e vėrtetė dhe se gabimi mė i madh i tij ishte adoptimi i njė strategjie qė u bazua tėrėsisht nė aspektin ushtarak, duke harruar tė gjithė komponentėt e tjerė. Vėrejtje tė mėdha Sanēes ka bėrė edhe ndaj Kongresit Amerikan, Departamentit tė Shtetit dhe gjithė politikės nė pėrgjithėsi. "Amerika nuk u angazhua tėrėsisht pėr ta fituar kėtė luftė, ka thėnė ai. Ai bėri thirrje qė prezenca aktuale ushtarake amerikane tė pakėsohet nė masė tė ndjeshme, duke qenė se nuk ekziston asnjė lloj strategjie e madhe pėr fitore. Megjithatė, sipas tij, Shtetet e Bashkuara nuk kanė zgjedhje tjetėr veē qėndrimit nė Irak, duke qenė se kjo prezencė do tė ishte shumė stabilizuese pėr politikėn e tė gjithė rajonit. Ai e mbylli fjalėn e tij me fjalinė aspak ngushėlluese: Asgjė qė po ndodh aktualisht nė Uashington nuk mė jep shpresė pėr tė ardhmen.

_________________
ADMIN ALBANIA FORUM
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.yoo7.com
Admin
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 234
Age : 33
Location : Michigan
Job/hobbies : Admin
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Re: Situata nė Irak   Wed Mar 19, 2008 12:14 pm

Nė luftėn nė Irak janė vrarė mbi njė milion njerėz

Londėr, 31 janar - Mbi njė milion irakianė e kanė humbur jetėn si rezultat i konfliktit nė vend, qė nga fillimi i luftės nė vitin 2003, tregon studimi i njėrės nga ndėrmarrjet kryesore hulumtuese britanike.

Hulumtimin qė e ka zbatuar organizata joqeveritare "Opinion risėrē biznis" (ORB) ka pėrfshirė 2.414 tė anketuar, ndėrsa tregon se 20 pėr qind e njerėzve kanė sė paku nga njė rast tė vdekjes nė familje, si pasojė e konfliktit.

Sipas regjistrimit tė fundit tė vitit 1997, Iraku ka pasur 4,05 milionė amvisėri, ndėrsa atė numėr "ORB" e ka shfrytėzuar gjatė llogaritjes dhe ka konstatuar se nė luftė jetėn e kanė humbur pėrafėrsisht 1,03 milion njerėz.

Hulumtimi ka pėrfshirė 15 nga 18 provincat irakiane. Nė mesin e kėtyre provincave janė pėrfshirė edhe Qerbelaja dhe Anbari, rajonet nė tė cilat janė vėrejtur mė tepėr pėrleshje, si dhe Arbili, ku autoritetet lokale nuk kanė lejuar zbatimin e anketės.

Drejtori i grupit "ORB", Alan Hajd, deklaroi se qėllimi i vetėm i hulumtimit ėshtė sa mė saktė tė konstatohet numri i viktimave nė mesin e popullit irakian, si pasojė e luftės

_________________
ADMIN ALBANIA FORUM
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.yoo7.com
 
Situata nė Irak
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AbaniaForum  :: Shtypi dhe politika :: Problemet ndėrkombėtare-
Kėrce tek: