AbaniaForum

ALBANIA FORUM
 
ForumPortalliCalendarKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Lufta ndaj krimit te organizuar

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 234
Age : 33
Location : Michigan
Job/hobbies : Admin
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Lufta ndaj krimit te organizuar   Wed Mar 19, 2008 12:20 pm

Moratoriumi antiskaf ka dhėnė rezultate, duke e ndaluar plotėsisht trafikun klandestin


Ndjekje penale pėr funksionarėt qė shkelin ligjin


Sekretari i Pėrgjithshėm i Kėshillit tė Ministrave, Gjergj Lezhja, deklaroi dje se askush nga funksionarėt e shtetit nuk mund tė mbetet i imunizuar nga ndjekja penale. Sipas tij, lufta kundėr korrupsionit ka qenė prioritet i qeverisė. "Lufta kundėr korrupsionit ka qenė dhe mbetet prioritet i qeverisė. Kushdo e ka tė qartė se askush nuk mund tė mbetet i imunizuar nga ndjekja penale, pavarėsisht funksionit qė ai mban", ėshtė shprehur ai. Njė deklaratė tė tillė, sekretari i Pėrgjithshėm i Kėshillit tė Ministrave e ka bėrė gjatė njė seminari me temė "Zhvillimi i Strategjisė Kombėtare", i organizuar nga Instituti pėr Demokraci dhe Ndėrmjetėsim dhe Qendra pėr Kontrollin Demokratik tė Forcave tė Armatosura (DCAF). Nė kėtė aktivitet kanė marrė pjesė pėrfaqėsues tė qeverisė, parlamentarė, studiues tė fushės, etj. Lezhja nėnvizoi se qeveria tregoi njė vullnet tė madh nė luftėn kundėr kėtyre fenomeneve. Sipas tij, vetėm nė dy vjet janė goditur 140 grupe kriminale dhe persona. Sekretari i Pėrgjithshėm i Kėshillit tė Ministrave theksoi se njė gjė e tillė ėshtė arritur edhe nė sajė tė bashkėpunimit me partnerėt ndėrkombėtarė. Ai theksoi se krimi i organizuar korrupsioni dhe rendi publik pėrbėjnė njė nga sfidat mė tė mėdha tė kėsaj qeveria. "Nė harkun kohor tė dy viteve u arrestuan qindra persona nė kėrkim, u goditėn mbi 140 grupe kriminale dhe persona deri atėherė tė paprekshėm u vunė para drejtėsisė, nė sajė dhe tė bashkėpunimit me partnerėt ndėrkombėtarė. Ndonėse lufta kundėr krimit ėshtė njė luftė e vazhdueshme, sot mund tė thuhet pa frikė se nė vend sundon ligji dhe shteti i sė drejtės", pohoi sekretari i Pėrgjithshėm, duke bėrė tė ditur se Shqipėria aspiron tė jetė njė faktor stabiliteti dhe paqeje nė rajon e mė gjerė. Ndėrsa theksoi se qeveria ėshtė kundėr krijimit tė krizave dhe konflikteve rajonale, si dhe kundėr zgjidhjes sė tyre me anė tė forcės. "Vendi ynė ka kaluar njė periudhė tė trazuar nė kėto 17 vjet tranzicioni, duke kaluar nga njė shoqėri totalitare nė njė shoqėri demokratike, me institucione tė konsoliduara e njė shtet tė sė drejtės, ku respektohen dhe garantohen tė Drejtat dhe Liritė themelore tė Njeriut", ėshtė shprehur Lezhja. Mė tej, ai deklaroi se Shqipėria ka dy vjet qė ėshtė kthyer nė njė vend me institucione demokratike tė zgjedhura nė mėnyrė tė lirė e legjitime, duke u shndėrruar nga njė konsumuese nė njė prodhuese tė sigurisė. "Qeveria shqiptare beson se integrimi nė strukturat ndėrkombėtare tė sigurisė kolektive pėrbėn mėnyrėn mė tė mirė tė forcimit tė sigurisė sė vendit dhe ka pėr qėllim krijimin e paqes dhe stabilitetit nė rajon", tha ai duke treguar se qeveria ka marrė njė sėrė masash pėr forcimin e sigurisė kombėtare, qė para ardhjes sė saj nė pushtet. Njė vėmendje tė veēantė, theksoi ai, qeveria po u kushton formave tė sofistikuara tė krimit, sidomos atij ekonomik, pastrimit tė parave dhe formave tė tjera tė kėtij krimi, qė janė sfida e tė ardhmes e autoriteteve tė zbatimit tė ligjit. Njė tjetėr pėrpjekje e qeverisė, theksoi Lezhja, ėshtė dhe kalimi i paligjshėm i kufirit, madje dhe pėrdorimi i territorit tė Shqipėrisė si tranzit pėr emigrantėt ilegalė. "Moratoriumi 3-vjeēar antiskaf ka dhėnė rezultatet e tij, duke e ndaluar kėtė fenomen pothuajse plotėsisht", tha ai. Gjithashtu, sekretari i Pėrgjithshėm i Kėshillit tė Ministrave tha se qeveria ka punuar nė mėnyrė intensive edhe pėr konsolidimin e institucioneve dhe instrumentave tė sigurisė. Madje ai e konsideroi njė gjė tė tillė si arritje tė qeverisė, pasi nė kėto dy vjet nuk ka patur asnjė akt terrorist. "Vitet e fundit nuk ka asnjė akt terrorist tė kryer nė Shqipėri. Ne jemi tepėr aktivė nė angazhimet tona, sė bashku me koalicionin ndėrkombėtar kundėr terrorizmit. Ushtarėt tanė shėrbejnė nė Afganistan, Irak, etj., duke kontribuar pėr paqen", vijoi ai. Pėrsa i takon integrimit euroatlantik, sipas tij, Shqipėria ka arritur suksese tė dukshme. Ndėrsa vlerėsoi si arritje edhe reformimin e plotė tė Forcave tė Armatosura dhe arritjen e nėnshkrimit tė Marrėveshjes sė Stabilizim-Asociimit. "FA janė vendosur nėn kontroll tė plotė demokratik dhe janė nė rrugėn e reformimit tė plotė. Qeveria shqiptare pret qė nė Samitin e Bukureshtit tė marrė ftesėn e anėtarėsimit nė NATO. Po ashtu, njė vit mė parė, qeveria nėnshkroi MSA-nė me BE-nė dhe procesi i ratifikimit tė kėsaj marrėveshjeje me parlamentet e vendeve anėtare po ecėn nė mėnyrė tė kėnaqshme", pėrfundoi sekretari i Pėrgjithshėm i Kėshillit tė Ministrave.

_________________
ADMIN ALBANIA FORUM
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.yoo7.com
Admin
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 234
Age : 33
Location : Michigan
Job/hobbies : Admin
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Re: Lufta ndaj krimit te organizuar   Wed Mar 19, 2008 12:20 pm

Korrupsioni, pėrhapje tė gjerė nė Shqipėri
Komisioni Evropian, kritika Shqipėrisė pėr korrupsionin, krimin e organizuar dhe mungesėn e reformave

BRUKSEL- Shqipėria mbetet nė tė njėjtėn "zonė gri", nė vlerėsimin vjetor tė Bashkimit Evropian. Korrupsioni, krimi i organizuar apo reformat e mbetura pezull nė sistemin zgjedhor dhe atė tė drejtėsisė na lėnė nė tė njėjtin pozicion tė disfavorshėm nė 'sytė" e BE-sė, edhe pse ka kaluar njė vit i tėrė. Megjithėse raporti i Komisionit Evropian pėr Ballkanin do tė bėhet zyrtarisht publik mė 6 nėntor, "Balkan Insight" ka mundur tė sigurojė dhe tė publikojė raportin. Nė raportin e kėtij viti, Shqipėria vlerėsohet si njė vend qė nė vazhdimėsi ka luajtur rol konstruktiv pėr stabilitetin nė rajon, por nuk ka tė njėjtėn performancė pozitive pėr detyrimet qė ka marrė pėrsipėr tė realizojė, gjatė rrugės drejt integrimit nė BE. Komisioni Evropian e konsideruar klasėn politike shqiptare si tė papėrmirėsuar, pėr shkak tė kulturės demokratike qė dominon nė vend. "Partitė politike kanė treguar mungesė vullneti pėr tė bashkėpunuar nė vazhdimin e reformave, veēanėrisht nė fushėn elektorale dhe tė drejtėsisė",-thuhet nė raportin e kėtij viti tė Komisionit Evropian.

***

Gjithashtu theksohet se pėr reformėn nė drejtėsi ėshtė bėrė njė progres fare i vogėl gjatė vitit 2007, ndėrkohė qė sistemi i drejtėsisė ka funksionuar nė standarde tė ulėta, pėr shkak tė korrupsionit, mungesės sė pavarėsisė, transparencės dhe efiēencės. Lufta kundėr korrupsionit dhe krimit tė organizuar, sipas Komisionit Evropian ka qenė nė fokus tė lidershipit shqiptar, megjithatė, korrupsioni mbetet gjerėsisht i pėrhapur nė vend. Edhe nė rastet kur policia ka pasur vullnetin t'i kundėrpėrgjigjet krimit, pėrpjekjet kundėr krimit tė organizuar mbeten tė lėna nė mes nga korrupsioni dhe njė program i dobėt i mbrojtjes sė dėshmitarėve tė drejtėsisė. Raporti i Komisionit Evropian vėren gjithashtu se Tirana ka vazhduar tė investigojė dhe ēojė para akuzės tė implikuarit nė trafikimin e qenieve njerėzore, si dhe kontrollet e kufirit janė forcuar. Gjithsesi, Shqipėria vazhdon tė mbetet njė vend i rėndėsishėm tranziti pėr trafikun e njerėzve. Shoqėria civile pėrshkruhet po kaq e dobėt sa edhe performanca e lidershipit politik shqiptar. Pėrfaqėsuesit e saj nuk pėrfshihen mjaftueshėm nė iniciativa vendimmarrėse, ndėrkohė qė shfaqin mungesė burimesh, kapacitetesh dhe aftėsish nė ēėshtje tė ndryshme.

***

Pėrsa i pėrket ēėshtjeve tė brendshme dhe detyrimeve ndėrkombėtare, nė raport thuhet se Shqipėria vazhdon tė mbajė marrėdhėnie tė mira me vendet e tjera tė Ballkanit dhe vendet fqinje tė BE-sė. Tirana ėshtė vlerėsuar gjithashtu pėr qėndrimin konstruktiv nė negociatat pėr ēėshtjen e statusit tė Kosovės. Njė vlerėsim pozitiv vjen nga BE pėr rritjen ekonomike. Komisioni Evropian vlerėson se ėshtė ruajtur stabiliteti makroekonomik, edhe pse borxhi i jashtėm ėshtė shtuar pėr shkak tė krizės nė sektorin energjetik. Edhe pse i ėshtė dhėnė njė notė pozitive rritjes nė terma makroekonomikė, Komisioni Evropian thekson se ekonomia e tregut nė Shqipėri ende nuk funksionon qetėsisht.

_________________
ADMIN ALBANIA FORUM
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.yoo7.com
Admin
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 234
Age : 33
Location : Michigan
Job/hobbies : Admin
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Re: Lufta ndaj krimit te organizuar   Wed Mar 19, 2008 12:21 pm

Sollaku, kupola e krimit, kthehet nė PS !!!!
Bashkė me tė, edhe Ilirian Celibashi shfaqet nė Fondacionin “Qemal Stafa” si pėrfaqėsues i djemve qė ishin mė shėrbim pėr tė vjedhur zgjedhjet e pėr tė mbyllur dosjet e krimit e tani janė pranė tė majtės pėr tė kėrkuar mbrojtje. Tė dyja palėt kanė ende nevojė pėr njėri-tjetrin, dhe Edvini ka gati shpejt e shpejt postet, pasi koha nuk pret, sepse drejtėsia rrezikon tė zbardhė dosjet e tė zbulojė horrllėqet


Nė stilin e guerrilasve tė Luftės Dytė Botėrore dhe gjegjėsisht tė shokut Qemal Stafa, (i cili asokohe sapo ishte kthyer nga Vora, kish raportuar tek Enveri dhe do tė nisej sėrish atje, por qė fatkeqėsisht e prenė nė besė dhe e vranė pas shpine tė tijtė), nė njė tryezė pėr tė diskutuar gjoja hallet e Drejtėsisė, u tubuan guerrilasit socialistė tė tė njohurve si 99-sha. Por tashmė tryezėn brenda Shtėpisė sė Partisė e kryesonte qemalstafisti junior Sajmir Tahiri. Pranė tij, si gjithmonė qėndronte “Vasil Shantoja” i PS Fatmir Xhafa, krahas tė cilit ndodhej “proletari” i thekur qė nė kėtė mbledhje bėri Gogo Nushin, i famshmi Theodhori Sollaku. Ndėrsa “ideologun Koēo Tashko mori ta bėjė Luan Omari. Nė mes spikaste ai qė duket se e njihte mė mirė terrenin e vrasjeve pėr ideal, i mbiquajturi “mbrojtėsi i kauzės”, Theodhori Sollaku, ish-kryeprokurori qė pėr mė shumė se 5 vjet garantoi vjedhjen e qetė tė pasurisė sė popullit nga mėngjėrashėt pushtetarė. Diku mė tutje ishte Ilirian Celibashi, krimineli zgjedhor, i cili pas shėrbimeve qė i kreu nė tė njėjtėn kohė mazhorancės mėngjėrashe hajdute kthehet nė shtėpi pėr tė kėrkuar haraēin. E bukur hapje me fytyra tė reja: thjesht mbledhje e djemve tė shkuar me shėrbim, si dikur eksponentėt e Sigurimit nė emigracion, si dėshmi tė qarta se e gjitha ka qenė njė skemė pėr tė mbrojtur shpėrdorimet e kryebashkiakut socialist e tani tė gjithė sė bashku janė nė njė start tė ri, pėr tė ndėrtuar njė karakatinė qė do tė kėrkojė tė nxjerrė pėrfitime tė reja nė kurriz tė taksapaguesve.
Qė tė gjithė kėta thanė gjepura, prezantuan njė socialdemokrat gjerman dhe i qanė hallin sistemit tė Drejtėsisė. Nė stilin dhe modelin e OJQ-ve majtiste, nė vend tė platformave konkrete tė parashpallura me tė pallura nga Edvini nėpėr katundet e Shqipėrisė, ata ngritėn dhe ulėn si gjithmonė tryezėn e radhės, sipas huqit tė vjetėr tė mbledhjes dhe derdhjes sė tryezė pas tryezash, por tashmė jo mė me ujė, bukė, kripė e qepė, si shokėt partizanė, por me ujė tė gazuar dhe qerasje tė tjera nė formė koktejli, tek mblidhen kokė mė kokė dhe i qajnė dertet hallemadhes Shqipėri.
Kėsisoj, kultura e institucioneve ligjbėrėse dhe politikėbėrėse, prej tyre ėshtė zėvendėsuar me kulturėn e pallavrave ojėqėiste pa bukė dhe me fjalė tė mėdha, por me torbėn bosh.
Edhe Theodhori Sollaku, qė bėri sikur trajtoi tema tė mėdha, nuk tha gjė tjetėr veēse artikuloi pyetjen retorike nėse duhej prekur apo jo Kushtetuta, lidhur me sistemin gjyqėsor, apo ndryshimin e ligjit organik actual, dhe nė fund s’bėri tjetėr veēse lėshoi piskamėn e vajtimit me ligje, teksa zbuloi se problemi mė i madh i kėtij sistemi paskėsh qenė kohėzgjatja e mandatit tė Kryeprokurorit.
Dhe kur tė gjithė prisnin se ēfarė do tė artikulonte ky “Profesor i sė Drejtės”, i vetėshpallur si ekspert i nivelit tė lartė akademik dhe qė ish betuar se pas largimit nga Prokuroria e Pėrgjithshme do tė marrej me shkencėra, akademizma dhe jurispridencėra elitare, u pa se me vete nė ēantėn e madhe qė dikur ia mbante Visha me Nezėn, kish marrė grepat e peshkimit dhe njė kutizė me krimba.
Por edhe Fatmir Xhafa, personazh proverbial ky qė, mė shumė se tė gjithė politikanėt, ka lakuar termin “drejtėsi”, jo vetėm qė nuk tha gjėkafshė, por e konsideroi kontribut tė madh teorik pėrsiatjen e pafundme dhe vajtimin pėr gjoja gjendjen e rėndė tė kėtij sistemi, pa dhėnė asnjė argument.
Edhe guerrilasi tjetėr qė vjen nga radhėt e rinisė eurosocialiste, Damian Gjiknuri, nė tė gjithė ligjėratėn e tij pa kokė dhe kėmbė, nuk bėri tjetėr veēse pėrqasi si gjetje tė stėrmėdha “dy zbulime…”: i pari ishte se tashmė sistemi i Drejtėsiė paskėrka “nevojė imperative”, sipas tij, dmth. mė shumė se kurrė pėr njė “reformė tėrėsore…,; ndėrsa zbulimi i dytė i madh i tij isdte se ky sistem u kėrcėnuaka seriozisht dhe u ndodhkėrka nė rrezik tė madh, pėr shkak tė sulmeve tė politikės dhe synimeve tė saj pėr ta shtėnė nė dorė.
Por ky mendimtar i shquar, me sa duket i ruajti si sekrete “zgjidhjet”, dhe rekomandimet qė kishte pėr t’i bėrė tė padėmshme dhe efektive sulmet e politikės dhe reformimin e sistemit, teksa nuk dha asnjė alternativė, por mesa duket i ruajti ato pėr t’ia dhėnė si draft nė dorė personalisht kryetarit tė madh Edvinit, sapo tė kthehet nga Berlini ku ka vajtur tė marrė si hajmali ndonjė copė tullė tė mbetur nga muri qė ndante dy blloqet. Edhe studiuesi i madh Gent Ibrahimi, lėvizi me dhjetėra herė gjyslyqet me numėr plus 1 minus 1 mė nė fund konkludoi se sistemi mi drejhtėsiė ka nevojė oėr metodologji shlkencore dhe pėr parime universale.
Edhe juristi i “shquar” Luan Omari qe deri mė tash ka hedhur baza juridike pėr organizimin edhe funksionimin e pushtetit popullor enverist nė Shqipėri dhe drejtėsisė kooperativisto-socialiste, nuk bėri gjė tjetėr vecse zbulimin e madh sipas tė cilit pavarėsia e gjyqėsorit ėshtė shumė e rėndėsishme nė rėndėsinė e saj, dhe se KLD-ja, duhet tė ketė mė shumė tufėza dhe arėza pėr tė zhvilluar aktivitetin e saj, pėr pėrmirėsimin e ushqimit tė popullit. Mė pas profesori i madh zbuloi se agjencia hetimore nuk duhet tė jetė nėn urdhėrat e Ministrisė sė Brendshme se pėrndryshe ky propozim dhe zbulim i madh i PS do tė vejė dėm dhe do tė shpėrdorohet nga policia e qarkullimit rrugor. Mė pas ai kėrkoi fuqizimin e rolit tė prokurorit nė sistemin e ri tė drejtėsisė sipas shembullit tė prokurorit tė kohės sė diktaturės qė ndodhej nė varėsinė e Kadri Hazbiut dhe Fecor Shehut dhe qė bėntė dordomuz-dajak-vėrtitėsin apo dajakun pėr drejtėsi pėr tė kualifikuar veprat penale mbi kokat dhe kurrizet e armiqve, ndaj tė cilėve kėrkonte dėnime kapitale nė mbrojte tė vijės sė partisė dhe pushtetit popullor. Edhe ish ministri socialist i Drejtėsisė nė qeverisjen e stabilitetit Aleks Luarasi nė fjalėn e tij konkludoi se para se tė bėhej reforma nė drejtėsi duhej qė patjetėr tė bėhej nė klasėn politike me qėllim qė t’i shpėtojmė vajjtes sė ankesave nė Strasburg pasi sipas tij i ulet autoriteti Shqipėrisė socialiste. Mė pas nė njė asrsyetim rokambolesk, duke shfrytėzuar teorinė e logjikės juridike tė mushkarėve, Luarasi mundi mė nė fund tė bindte tė pranishmit pėr lidhjet logjike dhe organike midis nevojės pėr reformė nė drejtėsi dhe dorėheqjes sė Sabit Brokajt nga politika. Edhe Ilirian Celibashi nė rolin e analistit tė madh dhe tė hulumtuesit tė zhvillimeve demokratike e tė atyre nė sistemin e drejtėsisė, bėri zbulimin unikal sipas tė cilit e kishte tė pamundur tė pėrcaktonte se cili do tė ishte nė tė ardhmen Kryetari i Gjykatės Kushtetuese, i Gjykatės sė Lartė apo i KLD-sė. Me kėtė zbulim tė kėtij ngėrēi tė madh tė drejtėsisė shqiptare ai gati sa nuk kuptoi se kish zbuluar se si juristi i madh si avokat dhe si gjyqtar i shquar, nuk e shihte mė veten jo si kryetar i KQZ por as nė tre postet, tė cilėve u faturoi zbulimin. Duke dėshmuar me kėtė se ishte pikėrisht koncepti i dėmtuar pakthyeshmėrisht i mospėrcaktimit tė pozitės sė karrierės nė sistemin e drejtėsisė dhe i rregullave tė saj qė e pengonin tė kapte majat e institucionit e tė sistemit, me tė njėjjten lehtėsi si nė kohėn e PS kapi postin e zv/ministrit tė Brendshėm dhe kreut tė KQZ-sė. Me argument tė mallėngjyer, Celibashi la tė kuptohej se nuk kishte tė mundur qė t’i paraqiste tryezės draftin e tij tė reformės ngaqė e kishte harruar sipėr pianos. Edhe avokait Fatmir Brraka, i qau hallin sistemit tė drejtėsisė qė nuk po reformohej pėr shkak se kish nėnvlerėsuar sekserėt e vendimeve gjyqėsore, bash nė kėtė armatė ku shumica e parave qė blejnė vendime gjykatash nė favor tė klientėve mė tė pasur, armatė qė ka trefishin e ushtarėve tė tė gjithė nėpunėsve tė drejtėsisė nė hallkat e sistemit. Me sa duket Braka konsideroka reformė hartimin dhe amendimin e neneve tė kodit penal pėr trafikantėt dhe pėrdhunuesit pėr tė cilėt ai sugjeron dėnime mė tė lehta qė konvertohen nė para, vila dhe pasuri tė patundshme pėr tė dhe sojin e tij. Analizėn e sukseseve dhe rezultateve tė “shkėlqyera” tė saj do tė bėjė komiteti central i partisė nė mbledhjen mė tė afėrt tė aktivit apo nė ndonjė konferencė ku pėrvec udhėheqjes do tė jetė tė pranishėm shokėt e Internacionales. Dashte zoti qe te jene pasardhės te Miladinit dhe Dushanit.

_________________
ADMIN ALBANIA FORUM
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.yoo7.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Lufta ndaj krimit te organizuar   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Lufta ndaj krimit te organizuar
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AbaniaForum  :: Shtypi dhe politika :: Problematika shqiptare-
Kėrce tek: