AbaniaForum

ALBANIA FORUM
 
ForumPortalliCalendarKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Receta Mjekesore Ilacet e fundit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 234
Age : 33
Location : Michigan
Job/hobbies : Admin
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Receta Mjekesore Ilacet e fundit   Tue Apr 01, 2008 12:21 pm

MIOTENS
Tiocolchicoside
Ampule 4 mg/2ml
Perberja:
Ampula permban 2ml solucion: Perberes aktiv : Tiocolchicoside 4mg.
Paraqitja Farmaceutike :
Nje kuti permban 6 ampula per perdorim intramuskular.
Klasa Farmakoterapeutike :
Miorelaksant me veprim qendror.

Vetite Farmakologjike:
Tiocolchicoside sipas disa studimeve ushtron nje aktivitet selektiv agonist mbi receptoret GABA-ergjike
dhe glicinergjike.Kjo shpjegon efektin e Miotens si ne kontrakturat e tipit reflektiv,rheumatizmale e
traumatike ashtu edhe ne ato spastike me origjine centrale. Miotens nuk ndryshon as levizshmerine e
vullnetshme,as aktivitetin e muskujve respiratore.Nuk ndikon ne sistemin kardio-vaskular.

Indikacionet:
Ne te gjitha patologjite ku jane te pranishme kontraktura te grupmuskujve dhe hipertoni muskulare si
Terheqje muskulare,tortikolis,sindroma te dhimbshme post-traumatike ose post-operatore
Sindroma te dhimbshme te kolones vertebrore dhe te artikulacioneve,artralgji,cervikobrakialgji,lumbalgji dhe lumboiskialgji,dhimbje radikulare.
Gjendjet spastike te hemiparezave me origjine vaskulare,traumatike,neoplazike,Morbus Parkison dhe parkisonizmi medikamentoz.

Doza dhe Administrimi:
2 ampula ne 24 ore I.M

Kunderindikacionet:
Paralizat flakside,hipotonite muskulare. Hipersensibilitet ndaj principit aktiv ose ndaj perberesve te tjere.
Gravidance dhe laktacion.

Efektet anesore:
Jane raportuar raste te rralla hipertensioni,axhitim,obnubilim,rash kutan,eriteme.

MIOTENS
Tiocolchicoside
Shkume 0.25% per perdorim kutan
Perberja:
100 ml solucion permbajne: perberes aktiv: Tiocolchicoside 0.25g.

Paraqitja farmaceutike:
Shkume per perdorim kutan.

Klasa farmakoterapeutike:
Miorelaksant per perdorim kutan

Indikacionet:
Lumboiskialgji akute dhe kronike,neuralgjite,cerviko-brakiale,tortikolis,sindromat e dhimbshme post-traumatike dhe post-operatore

Kunderindikacionet:
Raralizat flakside,hipotonite muskulare.Hipersensibilitet ndaj principit aktiv ose ndaj perberesve te tjere.
Gravidance dhe laktacion.

Doza dhe menyra e perdorimit:
Aplikohet ne sasi shkumbe mbi zonen e prekur,2-3 here ne dite. Flakoni duhet te tundet mire para perdorimit.

Efektet anesore:
Rralle rash ose eriteme kutane.

_________________
ADMIN ALBANIA FORUM
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.yoo7.com
Admin
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 234
Age : 33
Location : Michigan
Job/hobbies : Admin
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Re: Receta Mjekesore Ilacet e fundit   Tue Apr 01, 2008 12:22 pm

AZATRIL
Azithromycin
Permbajtja:
8 kapsula , Azitromicine dihidrate,ekuivalent me 250mg azitromicine,niseshte gruri
E 122 dhe substanca te tjera ndihmese.

Menyra e perdorimit:
perorale (me rekomandim te mjekut) perpara perdorimit lexoni informacionin per pacientin!

Ruajtja:
ne temperature nen 25grade C.

_________________
ADMIN ALBANIA FORUM
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.yoo7.com
Admin
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 234
Age : 33
Location : Michigan
Job/hobbies : Admin
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Re: Receta Mjekesore Ilacet e fundit   Tue Apr 01, 2008 12:22 pm

AMOKSIKLAV
Amcilinum/Acidum Clavulanicum
Paketimi:
Tableta te veshura me film 625mg,ne blister me 10 tableta
Tableta te veshura me film 1000mg,ne blister me 10 tableta

Perberesit veprues:
Trihidrati i amoksicilines dhe klavulanat kaliumi

Perberesit jo vepres:
Perberja e brendshme:
silice koloidale anhider,krospovidon,kroskarameloze natriumi,stearat magnezi,
celuloze mikrokristaline.
Veshja e jashtme:
hidroksipropilceluloze,etilceluloze, Polisorbat 80. trietil citrati, dioksid titani E171. talk

Per cfare perdoret:
Cdo tablete 625mg permban 500mg amoksiciline ne formen e trihidratit te amoksicilines dhe 125mg acid
klavulanik ne formen e klavulanatit te kaliumit.
Cdo tablete 1000mg permban 875mg amoksiciline ne formen e trihidratit te amoksicilines dhe 125mg acid
klavulanik ne formen e klavulanatit te kaliumit.
Amoksiklav 2x eshte nje antibiotik i grupit te penicilinave(beta-laktamik).Ai eshte nje antibiotik me spekter te gjere, me veprim baktericid(vrases) kundrejt baktereve te ndryshem shkaktare te infeksioneve.
Amoksiklav perdoret per trajtimin e infeksioneve te meposhtme:
Infeksione te rrugeve te siperme te frymemarrjes: infeksione akute dhe kronike te kaviteteve paranazale(sinusit), infeksione akute dhe kronike te veshit te mesem(otite), infeksione rekurente te tonsilave(tonsilit), procese qelbezuese te indit rreth tonsilave(absces peritonsilar)
infeksione te rrugeve te poshtme te frymemarrjes (bronkit,pneumoni)
infeksione te traktit urinar
infeksione gjinekologjike
gonorrhea
kafshime nga kafshet dhe njerezit
infeksione te lekures dhe te indeve te buta
infeksione te kockave dhe artikulacioneve
inflamacion i vezikes bilare dhe duktuseve biliare(kolecistit,kolangit)
kankroid
infeksione te kavitetit abdominal
infeksione te perziera te shkaktuara nga baktere gram negative, gram pozitive ose mikroorganizma anaerobe.
infeksione te gojes dhe dhembeve (infeksione odontogenike)

Kur nuk duhet perdorur:
Keni reaksione mbindjeshmerie(alergji) ndaj amoksicilines ose perberesve te tjere te barit.
Keni reaksione mbindjeshmerie ndaj antibiotikeve te tjere te grupit te penicilinave.

Menyra e perdorimit:
Tableta duhet te gelltitet pa u pertypur,e ndihmuar nga nje gote uje. Doza e zakonshme ditore per te rritur dhe femije me peshe mbi 40kg eshte nje tablete cdo 12 ore(d.m.th nje tablete 1000mg dy here ne dite, ne
infeksionet e formave te renda dhe nje tablete 625 mg dy here ne dite ne infeksionet e formave te mesme.
Tek pacientet me demtim te funksionit te veshkave tabletat 1000 mg nuk jane te pershtatshme, ne keto
raste nevojitet nje pershtatje e kujdeshme e dozave.
Tabletat 625mg dhe 1000mg nuk jane te pershtatshme per femijet nen 12 vjec apo me peshe nen 40kg.
Mos e perdorni barin me shume se dy jave pa u keshilluar me mjekun

_________________
ADMIN ALBANIA FORUM
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.yoo7.com
Admin
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 234
Age : 33
Location : Michigan
Job/hobbies : Admin
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Re: Receta Mjekesore Ilacet e fundit   Tue Apr 01, 2008 12:23 pm

VITA-VIM
Regular
Vitamina Minerale
Vitamin A...............5000 lU Calcium Carbonate..................150 mg
Beta-Carotene........1500 IU Magnez................................75 mg
Vitamin D...............400 IU Iron.................................4 mg
Vitamin E...............15 IU Zing................................10 mg
Vitamin C...............150 mg Copper................................1 mg
Vitamin B1.............2.5 mg Lodine...............................o.1 mg
Vitamin B2.............2.5 mg Krom.................................10mcg
Niacinamide...........25 mg Selen.................................10 mcg
Calcium..................25 mg
Vitamin B6.............25 mg
Vitamin B12...........25 mg
Folic Acid..............0.4 mg
Biotin....................15 mcg

Te tjera
Soy kompleks.........5 mg
Citrus.................2000mcg
Lutein&Lykopen...600mcg
Digestiv Enzyme..4000mcg

Perdorime:
Nje kapsul ne dite gjate ushqimit.

_________________
ADMIN ALBANIA FORUM
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.yoo7.com
Admin
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 234
Age : 33
Location : Michigan
Job/hobbies : Admin
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Re: Receta Mjekesore Ilacet e fundit   Tue Apr 01, 2008 12:23 pm

OPERIL P 0.025%
Oxymetazoline Hydrochloridum
Cfare eshte opril:
Operil p 0.025% pika per hunde,tretesire,eshte vetem per femije nga 1-7vjec
Per te rritur dhe femije mbi 7 vjec eshte e pershtatshme operil 0.05 pika per hunde,tretesire.
Cdo 1ml Operil P 0.025%,pika per hunde,permban 0.25 mg hidroklorid oksimetazoline

Per cfare perdoret:
rinitit akut te shkaktuar nga te ftohtit
rinitit alergjik
rinosinuzit
inflamacion te veshit te mesit(otit media) per permiresimin e funksionimit te tubit te Eustakit.
Ne nderhyrjen endoskopike ne hunde per frenimin e edemes dhe gjakderdhjes.

Mos perdoret kur:
insuficencen kardiake kronike
hypertension
aritmi
glaukomen me kend te ngushte
hipertrofine e prostates
porfili
diabet mellitus

Menyra e perdorimit:
Tek femijet 1-7vjec hidhni 1-2 pika operil p 0.025% ne secilen ane te hundes,2-3 here ne dite,gjate hedhjes
se pikave femija duhet ta coje koken mbrapa dhe te marre fryme normalisht. Operil nuk duhet te perdoret
ne femijet nen 1 vjec.Vetemjekimi me operil duhet te behet sipas menyres se dozimit dhe jo me shume
se 5-7dite.

_________________
ADMIN ALBANIA FORUM
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.yoo7.com
Admin
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 234
Age : 33
Location : Michigan
Job/hobbies : Admin
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Re: Receta Mjekesore Ilacet e fundit   Tue Apr 01, 2008 12:24 pm

Prodotti Essi
Per nje mirmbajtje natyrale

GINKGOMAX
Prodotto a base di estratto secco titolato e di polvere titolata di foglie di ginkgo biloba.La formulazione
innovativa e l'elevato dosaggio mantengono l'efficienza dei fisiologici processi mentali e della memoria
con l'assunzione di una sola ovaletta al giorno.
Consigli d'uso:
1 ovaletta al giorno con del liquido.
Confezione:
30 ovalette in blister.

L'erba di San Giovanni-Retard
Integratore di vitamine PP.B6 magnesio con estratti di iperico e kava-kava.formulato in capsule che assicurano una cessione protratta nel tempo dei vari nutrienti,per favorire un migliore assorbimento
e quindi un migliore utilizzo da parte del nostro organismo per un tempo piu lungo.Particolarmente utile
al mantenimento del benessere psicofisico e del buon umore.
Consigli d'uso:
2 capsule al giorno,ingerite con del liquido,preferibilmente al mattino(ore 8 circa) e pomeriggio(ore 15)
Confezione:
45 capsule in blister.

Erbe Della Notte Diet
Integratore dietetico a base di magnesio,vitamina B6,escolzia,passiflora,biancospino,camomilla,valeriana
tiglio,utile per favorire un adeguato riposo notturno senza causare perdita di lucidita al mattino.
Consigli d'uso:
2-3 capsule al giorno con del liquido,preferibilmente la sera,prima di coricarsi.
Confezione:
45 capsule in blister.


Normolip
E un integratore dietetico di vitamina E naturale con olio di pesce concentrato e olio di borragine. E indicato in tutte le diete povere di acidi grassi polinsaturi nell'ambito di regimi dietetici globalmente
controllati,per influire favorevolmente sui livelli di lipidi plasmatici.
Consigli d'uso:
4 perle al giorno con del liquido
Confezione:
60 perle in blister


Ginsengplus
Rapid Energy
Integratori proenergetici a base di vitamine C ed E carnitina,creatina,guarana,ginseng coreano, ginseng
siberiano,noci di cola.In grado di fornire un supporto energetico al nostro organismo in seguito ad eccessivo sforzo fisico o ad eccessivo stress.
Confezione:
12 flaconcini da 15ml cad
36 tavolette masticabili in blister
30 capsule in blister


Ricordiet Forte
Che cos'e Ricordiet Forte ?
Ricordiet Forte e un integratore dietetico caratterizzato da una ricca formula che racchiude preziosi principi nutritivi in grado di
ottimizare l'attivita mentale e non solo:nelle formula di Ricordiet Forte e inserito Estratto di Ginkgo Biloba che aiutando l'irrorazione sanguigna del cervello aumenta l'apporto di ossigeno e degli stessi nutrienti contenuti in Ricordiet Forte favorendono un miglior utilizzo
proprio dove necessario.
Consigli d'uso:
Per una corretta integrazione e consigliata l'assunzione di due capsule al giorno preferibilmente durante i pasti.Il prodotto Ricordiet Forte certifica i requisiti descritti garantendo al consumatore un prodotto di elevata qualita fabbricato nel rispetto delle materie prime naturali e delle norme internazionali ISO 9001.
Confezione:
45 capsule in blister.

_________________
ADMIN ALBANIA FORUM
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.yoo7.com
Admin
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 234
Age : 33
Location : Michigan
Job/hobbies : Admin
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Re: Receta Mjekesore Ilacet e fundit   Tue Apr 01, 2008 12:24 pm

TAUXIB
Etoricoxib
60mg,90mg,120mg compresse
Cosa c'e nelle compresse:
Principi attivi:il principio attivo di TAUXIB compresse e etoricoxib.
TAUXIB compresse e disponibile in tre formulazioni:
60mg compresse rivestite con film:compresse biconvesse a forma di mela di colore verde scuro con inciso '200' su un lato
90mg compresse rivestite con film:compresse biconvesse a forma di mela di colore bianco con inciso '202' su un lato
120mg compresse rivestite con film:compresse biconvesse a forma di mela di colore verde chiaro con inciso '204' su un lato
Eccipienti:
calcio fosfato dibasico anidro,cera carnauba,croscarmellosa sodica,ipromellosa,lattosio monoidrato,magnesio stearato,cellulosa microcristallina,titanio diossido(E171),glicerolo triacetato.Le compresse da 60mg e 120mg contengono anche ferro ossido giallo (E172)e indigotina lacca (E132)
Confezioni:
TAUXIB 60mg compresse rivestite con film:20 compresse in blister.
TAUXIB 90mg compresse rivestite con film:20 compresse in blister.
TAUXIB 120mg compresse rivestite con film:5 compresse in blister.
Cos'e' TAUXIB e come funziona:
Tauxib e un farmaco antinfiammatorio ed antireumatico non steroideo(fans) ed appartiene alla categoria dei FANS nota come
inibitori selettivi della ciclossigenasi 2(COX-2) La ciclossigenasi e un enzima responsabile della formazione delle prostaglandine
sostanze chimiche normalmente presenti nell'organismo che possono causare dolore infiammazione e febbre.Nel corso di alcune malattie fra cui l'artrosi la produzione di prostaglandine da parte dell'enzima COX-2 aumenta.Bloccando la COX-2 Tauxib diminuisce la quantita di prostaglandine prodotte e riduce quindi il dolore e l'infiammazione.Tauxib non e un narcotico.Il medico ha prescritto queste comresse per il sollievo dai sintomi dell'osteoartrosi,dell'artrite reumatoide del dolore e dei segni di infiammazione associati
all'artrite gottosa acuta.
Consigli d'uso:
Prendere Tauxib compresse una volta al giorno per bocca.Tauxib puo essere preso con o senca cibo.Non superare il dosaggio raccomandato per il trattamento della sua malatia.
Osteoartrosi:
Il dosaggio raccomandato e di 60mg al giorno e non deve essere superato.
Artrite Reumatoide:
Il dosaggio raccomandato e di 90mg al giorno e non deve essere superato
Artrite Gottosa Acuta:
Il dosaggio raccomandato e di 120mg al giorno che deve essere utilizzato solo per il periodo del dolore acuto limitato ad un massimo
di 8 giorni di trattamento.
Tauxib non deve essere usato in caso di:
Ulcera peptica in fase attiva o sanguinamento gastrointestinale in fase attiva.
Storia di allergia alla sostanza attiva o a qualsiasi eccipiente di questo prodotto.
Gravi malattie del fegato
Gravi malattie del rene
Bambini ed adolescenti di eta inferiore ai 16 anni.
Malattia infiammatoria cronica dell'intestino

_________________
ADMIN ALBANIA FORUM
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.yoo7.com
Admin
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 234
Age : 33
Location : Michigan
Job/hobbies : Admin
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Re: Receta Mjekesore Ilacet e fundit   Tue Apr 01, 2008 12:25 pm

PROSTA-METTO
Per meshkujt mbi 40 vjec
Cfare ben Prosta-Metto:
Ndihmon ne mbrojtjen e sistemit tuaj urinar
Ndihmon ne eleminimin e shqetesimeve te shkaktuara nga zmadhimi i prostates(BHP)
Permireson jeten tuaj seksuale
Cfare eshte Prosta-Metto:
Nje produkt teresisht natyror me permbajtje bimore.Ai eshte nje perberje e ekulibruar dhe shkencerisht e provuar e ketyre 4 perberesve:
Ekstrakt i standartizuar i bimes Saw Palmetto (Serenoa Repens)
Ekstrakt i vajit te farerave te kungullit cipetrashe (Cucurbita Pepo)
Ekstrakt i standartizuar i bimes Pygeum Africanum (Pygeum Africanum)
Ekstrakt i Gerdecit (Arctostaphylos uva-ursi)
Kujt i rekomandohet Prosta-Metto:
Meshkujve qe vuajne nga zmadhimi i prostates dhe qe kane:
Urinim te shpeshte dhe me veshtiresi.
Zbrazje te ngadalshme dhe jo te plote te fshikezes.
Curg te holle ose te nderprere te urines.
Urinim te shpeshte naten.
Perdorimi:
Te rriturit i marrin 1 deri 2 kapsula ne dite perpara ose gjate ngrenies ose sipas keshilles se mjekut.Rekomandohet qe trajtimi me
Prosta-Metto te zgjase te pakten 2-3 muaj.Avantazh i ketij produkti eshte se mund te perdoret pa nderprerje ne doze mbajtese
1 kapsule ne dite per shume vjet.

_____________________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Prodotti Essi
ECHINAID GOLA
Alta Potenza 500
Integratore alimentare a base di estratti di Echinacea con liquirizia e aroma menta.Le tavolette ad Alta Potenza Echinaid Gola 500
sono una combinazione di estratti standardizzati di due varieta di echinacea in quantita pari a 500mg di pianta intera(varieta purpurea e angustifolia).Questa eccellente formulazione concentra le massime proprieta benefiche dell'Echinacea in una tavoletta bilanciata utile per favorire le naturali difese organiche e per il naturale benessere della gola.
Confezione:
30 tavolette masticabili in blister.
Contiene;
Estr.secco E.Purpurea..........50mg
Estr.secco E.Angustifolia.......50mg
Estr.secco Liquirizia............45mg



ECHINAID GOLA
Alta Potenza 500
Integratore alimentare a base di estratti di Echinacea con miele. Le tavolette ad Alta Potenza Echinaid Gola 500 sono una combinazione di estratti standardizzati di due varieta di echinacea in quantita pari a 500mg di pianta intera(varieta purpurea e angustifolia).Questa eccellente formulazione concentra le massime proprieta benefiche dell'Echinacea in una tavoletta bilanciata utile per favorire le naturali difese organiche e per il naturale benessere della gola.
Confezione:
30 tavolette masticabili in blister.
Contiene;
Miele in polvere
Estr.secco E.Purpurea..........50mg
Estr.secco E.Angustifolia.......50mg


ECHINAID FRIZZ
Prodotto a base di Echinacea,Rosa canina e Acerola in pratiche compresse effervescenti,aromatizzate all'arancio,senza zucchero.
Confezione:
20 compresse effervescenti in tubo.
Contiene:
Rosa canina polvere 10.6%........475mg
Estr.secco Echinacea Purpurea
(rapp.D/E 5:1) 2.2%..............100mg
Estr.secco Acerola 0.56%.........25mg


ECHINAID CAPSULE
ad alta potenza
Le capsule ad alta potenza Echinaid sono costituite da una miscela di radici grezze,foglie micronizzate ed estratti standardizzati
della pianta intera.Questa formulazione di alta qualita garantisce le massime proprieta benefiche dell'Echinacea fresca in una capsula bilanciata ad elevata potenza.
Confezione:
30-60 capsule vegetali in blister.
Contiene;
Estr.secco E.Purpurea..........270mg
tit.4% polifenoli
Estr.secco E.Purpurea..........30mg
tit.2% acido cicorico
Estr.secco E.Purpurea 4:1.....75mg
Estr.secco E.Angustifolia......5mg
tit.4% echinacoside


ECHINAID URTO
Integratore alimentare a base di Echinacea Purpurea,Echinacea Angustifolia con estratti di Acerola,Uncaria,Rosa canina,vit C.
Potenzia in maniera notevole il nostro naturale sistema difensivo.
Confezione:
30 capsule vegetali in blister.
Contiene;
Estr.secco E.Purpurea.........................100mg
tit.4% polifenoli
Estr.secco E.Angustifolia.......................20mg
tit.4% echinacoside
Estr.secco/cerola tit.25% Vit C................50mg
Estr.secco Uncaria tomentosa..................50mg
tit.3% alcaloidi
Estr.secco Rosa canina tit.10% Vit C..........50mg
Estr.secco E.Purpurea..........................20mg
tit.2% acido cicorico
Vitamina C......................................60mg


ECHINAID
Estratto Liquido
L'estratto liquido Echinaid combina gli ingredienti attivi dell'Echinacea Purpurea e dell'Echinacea Angustifolia(miscelati in uguali quantita).L'estratto fluido che ne risulta ottimizza le proprieta benefiche che si trovano naturalmente nella pianta fresca.Ogni dose
pari a 15 gocce contiene l'equivalente di 600mg delle piante fresche Angustifolia e Purpurea.
Confezione:
Flacone da 50ml,con contagocce.
Contiene;
Estr.fluido E.Purpurea 1:1........25ml
Estr.fluido E.Angustifolia 1:1.....25ml


ECHINAID
Estratto Liquido
L'assenza di alcool ed il piacevole aroma di frutta fresca rendono il prodotto particolarmente adatto sia per gli adulti che per i bambini.Ogni dose pari a 15 gocce contiene l'equivalente di 300mg di Echinacea Purpurea fresca.
Confezione:
Flacone da 50ml con contagocce.
Contiene;
Estr.secco E.Purpurea (D/E 4:1) 11,36%

_________________
ADMIN ALBANIA FORUM
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.yoo7.com
Sponsored content




MesazhTitulli: Re: Receta Mjekesore Ilacet e fundit   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Receta Mjekesore Ilacet e fundit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AbaniaForum  :: Rubrikat :: Mjeku pėr ju-
Kėrce tek: