AbaniaForum

ALBANIA FORUM
 
ForumPortalliCalendarKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Le tė njihemi me frutat e stinės sė verės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
DarkAngel
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 171
Age : 29
Location : -_^
Job/hobbies : Tallje bythe me paramendim
Humor : coool
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Le tė njihemi me frutat e stinės sė verės   Wed Apr 02, 2008 5:07 am

Luleshtrydhet kanė shije tė mrekullueshme dhe pak kalori (100 gr. luleshtrydhe pėrmbajnė vetėm 30 kalori!). Kėto fruta pėrbėjnė njė burim vitaminash C. Roli biologjik i kėsaj vitamine ėshtė tejet i rėndėsishėm pėr organizmin, sidomos pėr ata persona qė pijnė duhanin. Kjo ndodh sepse nikotina ka aftėsinė tė eleminojė veprimtarinė e vitaminės C nė organizėm. Luleshtrydhet pėrmbajnė gjithashtu edhe mjaft inde fibroze, duke ndihmuar kėshtu sistemin tretės dhe sidomos zorrėt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
DarkAngel
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 171
Age : 29
Location : -_^
Job/hobbies : Tallje bythe me paramendim
Humor : coool
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Re: Le tė njihemi me frutat e stinės sė verės   Wed Apr 02, 2008 5:08 am

Qershia ėshtė njė nga frutat mė tė dashura tė stinės sė verės e cila pėrmban gjithashtu pak kalori (100 gr. qershi pėrmbajnė vetėm 72 kalori!). Qershitė janė mjaft tė njohura pėr vetitė e tyre diuretike (d.m.th qė shkaktojnė urinim tė shpeshtė), duke ndihmuar kėshtu organizmin tė lehtėsohet prej toksinave. Mjaft persona ziejnė bishtat e qershive pėr ti pėrdorur si ēaj diuretik. Kėto fruta, ashtu si edhe luleshrtydhet, pėrmbajnė acide tė cilat luftojnė mundėsinė e shfaqjeve tė tumoreve nė tė ardhmen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
DarkAngel
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 171
Age : 29
Location : -_^
Job/hobbies : Tallje bythe me paramendim
Humor : coool
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Re: Le tė njihemi me frutat e stinės sė verės   Wed Apr 02, 2008 5:09 am

Shalqiri, ashtu si edhe pjepri janė fruta tė lehta dhe tė freskėta (100 gr shalqi pėrmbajnė 26 kalori, ndėrsa 100 gr pjepėr 33 kalori). Kėto fruta janė tė pasura nė b-karoten dhe vitaminė C. Substanca b-karoten luan njė rol tė rėndėsishėm nė pėrmirėsimin e shikimit dhe funksionimin e mirė tė syve. Ato pėrmbajnė gjithashtu edhe mjaft kalium, i cili ndihmon nė rregullimin e funksionimit tė zemrės dhe tė tensionit arterial.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
DarkAngel
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 171
Age : 29
Location : -_^
Job/hobbies : Tallje bythe me paramendim
Humor : coool
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Re: Le tė njihemi me frutat e stinės sė verės   Wed Apr 02, 2008 5:10 am

Kumbullat, tė cilat pėrmbajnė 75 kalori/ 100 gr, janė gjithashtu mjaft tė njohura pėr aftėsitė e tyre terapeutike, sidomos kundėr kapsllėkut. Kjo ndodh sepse ato janė mjaft tė pasura nė fibra. Kėrkime shkencore kanė provuar se konsumimi i kumbullave ndihmon nė uljen e kolisterinės LDL nė gjak. Kumbullat janė gjithashtu tė pasura nė b-karoten dhe metale tė tjera, tė cilat ndihmojnė kundėr trombeve tė gjakut.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
DarkAngel
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 171
Age : 29
Location : -_^
Job/hobbies : Tallje bythe me paramendim
Humor : coool
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Re: Le tė njihemi me frutat e stinės sė verės   Wed Apr 02, 2008 5:14 am

Nė fund, do tė flasim pėr kajsitė, tė cilat janė tė pasura nė kalium dhe b-karoten. Vetitė dizintoksikuese tė b-karotenit dhe prezenca e kaliumit, e mbrojnė zemrėn nga sėmundjet. Kajsitė pėrmbajnė gjithashtu pak kalori (3 kajsi kanė 50 kalori).Sigurisht qė ekzistojnė mjaft persona tė cilėve nuk u pėlqejnė frutat. Nė kėto raste ėshtė mirė tė konsumojnė lėngjet e tyre. Nė kėtė mėnyrė do ti japin organizmit tė gjitha vitaminat dhe substancat minerale pėr tė cilat ka nevojė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Le tė njihemi me frutat e stinės sė verės   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Le tė njihemi me frutat e stinės sė verės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AbaniaForum  :: Me prane Njeri Tjetrit :: Kultura :: Kuzhina shqiptare dhe e huaj-
Kėrce tek: