AbaniaForum

ALBANIA FORUM
 
ForumPortalliCalendarKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Antipasta

Shko poshtė 
AutoriMesazh
DarkAngel
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 171
Age : 29
Location : -_^
Job/hobbies : Tallje bythe me paramendim
Humor : coool
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Antipasta   Wed Apr 02, 2008 5:40 am

Sallate me mishe pule


Perberja: per 6 persona
- gjioks pule 50gr
- arra 50gr
- val ulliri
- sallate 100gr
- kripe dhe piper
- karrota
- kastravec

Pėrgatitja:
Zini gjoksin e pules me uie aromantizuar me zarzavate.
Lani sallaten, stoni karrotat te prere te vogla, kastravez.
Mbasi eshte zier gjoksi i pules e prismi ate ne copa te medha dhe e sistemoni mbi sallaten, nderko grini ne nje mix arrat, shtoni leng limoni, vaj, krip dhe piper. Mbasi e keni grire mire hidheni ate mbi sallaten dhe e sherbeni.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
DarkAngel
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 171
Age : 29
Location : -_^
Job/hobbies : Tallje bythe me paramendim
Humor : coool
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Re: Antipasta   Wed Apr 02, 2008 5:40 am

Perberja per 4 persona

- vaj ulliri 30 gr
- domate n° 3-4
- Mardanos 10gr
- Rigon
- Udhra n°1
- Buke te thekur te holla n°16

Pėrgatitja:
Pritni feta te holla buke.
Prismi domatet kube te vogla, grini nje thelb udhre, 10g mardanos.
Bashkoni domatet me udhrat dhe mardanosin, shtoni pak rigon, krip dhe piper, perziheni mire dhe liheni ate ne frigorifer per nje ore.
Merrni buket e thekura dhe vini mbi te nje luge me domate qe keni pregatitur
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
DarkAngel
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 171
Age : 29
Location : -_^
Job/hobbies : Tallje bythe me paramendim
Humor : coool
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Re: Antipasta   Wed Apr 02, 2008 5:40 am

Pėrmbajtja:
300 gr karkaleca
1 oktapod i zier
Majdanoz
4 feta limoni
4 patate mesatare
Majonezė
1 domate
Disa gjethe sallate pėr dekorim
Vaj ulliriPėrgatitja:
Lajmė dhe skuqim patatet e prera nė feta. Lajmė dhe grijmė majdanozin.
Karkalecat i pėrziejmė me vaj dhe lėng limoni dhe i ndajmė nė mėnyrė tė barabartė nė katėr pjata, duke i pėrzier edhe me patatet. U hedhim sipėr majdanoz. Presim mė pas oktapodin nė copa dhe e shtojmė edhe atė nėpėr pjata. Domaten e presim nė feta tė holla dhe e vendosim nė anė tė pjatės bashkė me njė gjethe sallate. Shtojmė fetat e limonit dhe njė lugė majonezė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
DarkAngel
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 171
Age : 29
Location : -_^
Job/hobbies : Tallje bythe me paramendim
Humor : coool
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Re: Antipasta   Wed Apr 02, 2008 5:41 am

Ingredientet:
5 karēofė
250 gr karkaleca
3 lugė vaj ulliri
Lėng limoni
Kripė dhe piperPėrgatitja:
Presim pjesėt e brendshme tė karēofit pa i prishur. I vendosim nė ujė bashkė me njė pjesė tė lėngut tė limonit. Ndėrkohė hedhim nė ujė tė nxehtė karkalecat pėr pak minuta dhe mė pas i lėmė tė ftohen. Heqim karēofin nga uji. I presim pjesėt e brendshme nė copa dhe i bashkojmė me karkalecat. I hedhim pėrsipėr lėngun e limonit dhe piperin dhe mė pas i pėrziejmė. Mbushim me kėtė pėrzerje karēofėt qė kanė ngelur u kemi hequr pjesėn e brendshme
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
DarkAngel
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 171
Age : 29
Location : -_^
Job/hobbies : Tallje bythe me paramendim
Humor : coool
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Re: Antipasta   Wed Apr 02, 2008 5:41 am

Shkumė (mousse) me cokollatė

Pėrgatitja. Grimconi cokollatėn dhe shkrijeni nė banjo-mari, hiqeni nga zjarri dhe shtoni gjalpin. Kur kremi tė jetė njė masė e njėllojtė, bashkojini 2 tė verdha veze. Rrihni tė bardhat e vezėve derisa tė bėhet si shkumė, shtoni vaniljen dhe sheqerin. Bashkojeni me kremin e cokollatės. Hidheni nėpėr tasa dhe mbajeni nė frigorifer pėr 12 orė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
DarkAngel
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 171
Age : 29
Location : -_^
Job/hobbies : Tallje bythe me paramendim
Humor : coool
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Re: Antipasta   Wed Apr 02, 2008 5:42 am

Sheqerpare

Miell 3 gota uji, gjalpė 1 gotė, vezė 1 kokėrr ose 2 tė verdha, sodė njė majė luge kafeje, pak vanilje, sheqer 1 gotė uji. Pėr shėrbetin duhen: 2 gota uji me sheqer, njė gotė e gjysmė ujė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Antipasta   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Antipasta
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AbaniaForum  :: Me prane Njeri Tjetrit :: Kultura :: Kuzhina shqiptare dhe e huaj-
Kėrce tek: