AbaniaForum

ALBANIA FORUM
 
ForumPortalliCalendarKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kahlil Gibran

Shko poshtė 
AutoriMesazh
bella
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 38
Age : 38
Location : Shqiperi
Job/hobbies : live my life
Humor : solare
Registration date : 11/03/2008

MesazhTitulli: Kahlil Gibran   Wed Apr 16, 2008 12:19 pm

Kahlil Gibran (Bsharri, 6 janar 1883 – New York, 10 prill 1931) ishte nje poet,piktor dhe nje filozof libanzez.

Libanez me fe krishtero-maronit emigroi ne Shtetet e Bashkuara veprat e tij u shperndane pertej qytetit te origjines se tij: ishte nje nga themelueset bashke me Mikha'il Nu' ayma, te Shoqates se shkrimtareve, pike takimi e shkrimtareve arabe te emigruan ne Amerike. Poezia e tij eshte perkthyer ne 20 gjuhe, dhe u be nje mit per te rinjte qe i konsideronin veprat e tij si hyjnore mistike. Gibrian ka kerkuar te bashkoje ne veprat e tij qytetrimin perendimore me ate oriental. Midis shume veprave te tij te spikatura eshte :"Profeti

_________________
Miqesia: eshte personi qe vjen kur pjesa tjeter e botes iken!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
bella
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 38
Age : 38
Location : Shqiperi
Job/hobbies : live my life
Humor : solare
Registration date : 11/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kahlil Gibran   Wed Apr 16, 2008 12:20 pm

Kenge poezi fjale

Edhe nese kendoj si engjejt,
por te mos e doja kengen,
nuk do beja gje tjeter vecse ti beja shurfhe njerzit
nga zerat e dites dhe nga zerat e nates.

Kahlil Gibran "Profeti"

Dhurata

Jep pak kur dhuron ate qe ke.
Kur dhuron vetveten, vetem atehere jep vertet.

Kahlil Gibran "Profeti"

Forca qe mbron zemren nga plagosjet
eshte e njejta qe e ndalon
te zgjerohet nga madhesia e saj maksimale.

Kahlil Gibran "Nje thesar nga Kahlil Gibran"


Besimi eshte shqisa e zemres
sic eshte shikimi shqisa e syrit.

Kahlil Gibran "Nje thesar nga Kahlil Gibran"

_________________
Miqesia: eshte personi qe vjen kur pjesa tjeter e botes iken!!!


Edituar pėr herė tė fundit nga bella nė Wed Apr 16, 2008 12:27 pm, edituar 4 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
bella
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 38
Age : 38
Location : Shqiperi
Job/hobbies : live my life
Humor : solare
Registration date : 11/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kahlil Gibran   Wed Apr 16, 2008 12:21 pm

Frymarrje jete.

Do doja qe te shkonit perballe diellit dhe eres
me lekuren, me shume se me rrobat,
sepse frymarrja e jetes
eshte ne driten e diellit
dhe dora e jetes eshte tek era.

Kahlil Gibran

_________________
Miqesia: eshte personi qe vjen kur pjesa tjeter e botes iken!!!


Edituar pėr herė tė fundit nga bella nė Wed Apr 16, 2008 12:28 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
bella
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 38
Age : 38
Location : Shqiperi
Job/hobbies : live my life
Humor : solare
Registration date : 11/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kahlil Gibran   Wed Apr 16, 2008 12:22 pm

Aforizma nga Kahlil Gibran.


1.Ndonjehere nje stof i vrazhde fsheh nje fytyre mendafshi.

2.Degjoje gruan tende kur te sheh, jo kur te flet.

3.Te kesh frike nga djalli eshte nje nga menyrat per te dyshuar tek Zoti.

4.Bukuria eshte perjetesia qe gdhendet ne nje pasqyre; dhe ne jemi perjetesia, dhe ne jemi pasqyra.

5.Te kete hapesira te lira ne jeten tuaj te perbashket.

6.Kush provon meshire per gruan, e percmon. Kush e ben me faj per te keqiat e shoqerise, e pergjysmon. Kush beson se miresia e saj varet vetem nga miresia e tij dhe se e keqja e saj varet vetem nga e saja, eshte nje i pacipe.Por kush e pranon gruan ashtu si Zoti e ka bere, ben drejtesi.

7.Kush te jep nje neperke kur i kerkon nje peshk, mundet qe te kete vetem neperka per te dhene. Pra kjo e ketij eshte, bujari.

8.Ka mistere ne shpirt qe asnje hipoteze mund ta zbuloj, dhe asnje qellim mund ta tregoj.

9.Sa fisnik eshte kush me zemer te trishte, do te kendoj po njesoj nje kenge te lumtur, midis zemra te lumtura.

10.Me jepni heshtjen dhe do sfidoje naten.

_________________
Miqesia: eshte personi qe vjen kur pjesa tjeter e botes iken!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kahlil Gibran   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kahlil Gibran
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AbaniaForum  :: Me prane Njeri Tjetrit :: Kultura :: Letėrsia shqiptare :: Shkrimtarė tė huaj-
Kėrce tek: