AbaniaForum

ALBANIA FORUM
 
ForumPortalliCalendarKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Hashim Thaēi, lideri i PDK-sė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
50_cent

avatar

Male
Numri i postimeve : 49
Age : 38
Registration date : 12/03/2008

MesazhTitulli: Hashim Thaēi, lideri i PDK-sė   Wed Mar 19, 2008 4:15 am

Hashim Thaqi

Lindi ne Buroje te Skenderajit ne nje Familje Bujare e Patriotike me 16/04/1968 Ishte nje ndere nxenesit me te dalluar ne shkollen fillore "Liria" ne Turiqevc. Hashim Thaqin edhe si femije nuk ke mundur kurre ta takoje me femijet tjere duke luajtur, kohe te lire per Hashim Thaqin nuk kishte, kohe e lire per te ishin vetem ato momente qe vente Librin nen sqetull, me fjale te tjera Libri ishte shoku me i ngushte i Hashim Thaqit edhe ne Femijeri, edhe si femije Hashim Thaqi i vogel kishte ndjenja Patriotike.-Shkollimin (Gjimnazin) e ka vazhduar pastaj ne Turiqevc e Skenderaj me sakte ne QAMO "Ramiz Sadiku" filimi i viteve nentedhjeta Hashimi ishte Student i dalluar ne Univerzitetin e Prishtines dhe ne afat rekord ka diplomuar /Histori/ si Prorektor Hashim Thaqi kishte organizuar rinine Studentore te Univerzitetit te Prishtines per te ngritur zerin e arsyes per Liri e Demokraci, ne kohen sa ishte student veprimi i tij shtrihej ne tere Kosoven, e edhe Drenicen nuk e harronte, pushtuesi e kishte te veshtire te ndalte "Vrullin" e Hashim Thaqit dhe te asaj Rinie qe ishin te perbetuar ta benin qlirimin e Kosoves, Hashim Thaqi ka jetuar edhe Ilegal ne truallin e tij Kosovar, dhe nuk ndalte dote veprimtarine Patriotike, dy vite Ilegal dhe Hashim Thaqit pasi ju dhane nga nje gjyq i Pushtuesit serb dhjet vite burg emigron ne Zvicerr, dhe ne atje nuk ndejti duarkryq, ne Univerzitetin e Zürich-it te Zvicrres po vazhdonte Studimet Posdiplomate per Histori.-Dhe prape e thirri zeri i Atedheut qe Hashim Thaqi me shume te rinje tjere ishte nder te paret qe u rreshtuan ne radhet e Ushtrise Clirimtare te Kosoves, dhe me vizionin e tij qe kishte per luften u zgjodh drejtor i drejtorise se pergjithshme te Ushtrise Clirimtare te Kosoves, ne lufte dhe pas luftes ishte Hashim Thaqi ai udheheqesi i Ushtrise Clirimtare te Kosoves qe bisedoi me te gjithe dipolmatet nderkombetar per qeshtjen e situates se pazgjedhur ne Kosove, pas luftes u organizua me shoket e luftes ne formimin e nje partie te re politike PDK-se dhe zgjidhet kryetar i Partise Demokratike te Kosoves, dhe ne zgjedhjet e pergjithshme qe jane mbajtur ne Kosove ka fituar 30% te votave ne Kosove. Hashim Thaqi per shume diplomat nderkombetar eshte Ardhmeria me e ndritur e Kosoves, Thaqi ka folur edhe ne Institutin Amerikan per Paqe, pastaj ne Londer ne Institutin Mbreteror etj. per veprimtarine e Thaqit nuk ka nevoje te shkruhet me shume se kjo thenje e nje diplomati kosovar, "Hashim Thaqi ka lindur se bashku me shume Shqiponja tjera ne Trojet e Drenices Legjendare"



BUROJA Pra mu ne kilometrin e dymbdhjetė te rruges Skenderaj-Kline, nė tė djathte fillon nje rruge e shtruar me rėrė, rrugė e rendit te katert pra, dhe mu aty ne atė udhkryq fillon te shtrihet fshati Burojė qe eshtė nje fshat i rrafsht i regjionit te Drenices, apo me sakt fshati i fundit ne perendim te ketij regjioni, banoret e Burojes merrėn me bujqesi, ku kultivohet sidomos gruri dhe misri, por pa harruar ketu edhe pemet e shumta qe kane fshataret, pastaj te permendim edhe burimet qe ka buroja, mu ne mes te fshatit eshtė nje burim uji /Qeshmja/ aq i ftohte dhe aq i lehtė per ta pirė, qe vjenė dikund nga bjeshket e moknes, pastaj edhe nej burim tjeter qe shumė shpejt pritet qe nga ai burim te punohet ne rrjetin e furnizimit te fshatit me ujė te pijėshem /Topliku/ buroja ėshtė e njohur edhe per vetėkontribut, para dhe pas lufte, pastaj per mirqenje dhe qetesi, ne burojė nuk ka ndodhur kurr, as me e vogla zenkė me burojasve, e per mosmarrveshje te medha nuk mbanė mend kush te kenė ndodhur ne kėtė anė te Drenices, dhe me e rendesishmja e fshatit burojė, banoret e burojės qe moti kanė filluar te shkollohen, se aty moti eshtė thėnė se pasuria e njeriut ėshtė dija, dhe ka shumė te rinje te reja qe studioinė ne Univerzitetin e Prishtines dhe ate te Tiranes, ne buroje ka mjek tė pergjithshėm, stomatolog, profesor, njerėz te politikes, pastaj edhe artist, shkrimtar, yje muzike, rapsode burimor, buroja ka edhe xhaminė 300 vjeqare, qe u shkatrrua gjatė luftes,fshati burojė ka mbi 250 familje, dhe ne pėsembdhjet vitet e fundit u ndertuan pothuaj ne qdo familje nje shtepi e re, por lufta e demtojė shumė burojen, si qdo vend tjeter te Kosoves,por pas lufte perseri me vrull te ri, buroja prapė filloj te lulezojė si me parė, te rėnėt janė themeltarė te lirisė qe kemi, kjo eshtė motoja e burojasve, edhe nga buroja te rinjė e tė reja rroken pushken dhe ju bashkuan UCK-se qe ne oret e para te themelimit,pakez a shumė bėnė dhe bėjnė per Kosoven tri personalitete nga buroja, shkrimtari Nebil duraku, kengetari Ilir Shaqiri dhe Kryetari i PDK-se /ish drejtor i drejtorisė sė pergjithshme te UCK-se/ Hashim Thaqi.etj.
__________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Hashim Thaēi, lideri i PDK-sė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AbaniaForum  :: Ēėshtja kombėtare :: Elita kombėtare-
Kėrce tek: