AbaniaForum

ALBANIA FORUM
 
ForumPortalliCalendarKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Pasaporta Shqiptare

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Anisa

avatar

Female
Numri i postimeve : 46
Age : 33
Location : grece
Job/hobbies : studente
Humor : fine
Registration date : 19/03/2008

MesazhTitulli: Pasaporta Shqiptare   Wed Mar 19, 2008 4:37 am

REPUBLIKA E SHQIPERISE

LIGJ Nr.8668, datė 23.11.2001

KUVENDI I REPUBLIKES SE SHQIPERISE VENDOSI:

Pėr paisjen e shtetasve shqiptarė me pasaportė pėr jashtė shtetit

Nė mbėshtetje tė neneve 78 dhe 83 pika 1 tė Kushtetutės, me propozimin e Kėshillit tė Ministrave,

Neni 1

Pasaporta pėr jashtė shtetit ėshtė dokument qė vėrteton identitetin dhe shtetėsine shqiptare tė mbajtėsit tė saj, me anėn e sė cilės ai mund tė dalė e tė hyjė nga dhe nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė, si dhe tė udhėtojė nga njė shtet i huaj nė njė tjetėr

Pasaporta pėr jashtė shtetit ėshtė njė dokument me shkallė tė lartė sigurie nė pėrputhje me konventat dhe marrėveshjet ndėrkombėtare.


Neni 2

Tė gjithė shtetasit shqiptarė kanė tė drejtė tė pajisen me pasaportė. Shtetasit shqiptarė, qė me vendim tė gjykatės kanė zotėsi tė pjesshme pėr tė vepruar ose nuk kanė zotėsi pėr tė vepruar, pajisen me pasaportė vetėm me kėrkesė tė prindėrve ose tė kujdestarit tė tyre.


Neni 3

Shtetasit deri nė moshėn 16 vjeē, paisen me pasaportė tė vleshme deri nė 5 vjet, ndėrsa ata mbi 16 vjeē paisen me pasaportė tė vleshme pėr 10 vjet.

Nė tė gjitha rastet, vlefshmėria e pasaportės mund tė zgjatet vetėm njė herė pėr njė periudhė njėvjeēare.


Neni 4

Pasaporta shqiptare ėshtė e zakonshme, shėrbimi dhe diplomatike.

Kriteret pėr lėshimin e pasaportės tė shėrbimit dhe diplomatike pėrcaktohen me Vendim tė Kėshillit tė Ministrave.


Neni 5

Pasaporta e zakonshme lėshohet nga Ministria e Rendit Publik, ndėrsa pasaporta e shėrbimit dhe ajo diplomatike lėshohen nga Ministria e Punėve tė Jashtme.

Pėr shtetasit shqiptarė, me banim jashtė shtetit, veprohet sipas rregullave tė caktuara nga Ministria e Rendit Publik dhe Ministria e Punėve tė Jashtme.


Neni 6

Shtetasit shqiptarė pajisen me pasaportė tė zakonshme pranė organit tė policisė, nė juridiksionin e vendbanimit tė vetė tė pėrhershėm duke paraqitur :

• Kėrkesė me shkrim
• Ēertifikatė e lindjes me fotografi,
• Fotografi tė pėrmasa 4 x 5 cm (copė tre).

Pajisja me pasaportė tė zakonshme bėhet brenda njė muaji nga data e paraqitjes tė kėrkesės.

Kėrkesa dhe dokumentat pėr pajisjen me pasaportė, si dhe tėrheqja e saj nė organin e policisė, bėhet nga vete shtetasi ose i ngarkuari me prokurė tė posaēme ose nga prindi, ose kujdestari pėr tė miturit dhe ata pa zotėsi pėr tė vepruar.


Neni 8

Shtetasit i bllokohet pasaporta kur:

• Ka tė dhėna tė mjaftueshme se mbajtėsi i saj e ka marrė atė duke fallsifikuar dokumentat pėr lėshimin e saj.
• Nė pasaportė ka shėnime tė bėra nga organe ose persona tė pautorizuar
• Ka lėnė funksionin pėr tė cilin ka marrė pasaportėn e shėrbimit ose atė diplomatike, me pėrjashtim tė rasteve kur me ligj tė veēantė ėshtė parashikuar ndryshe.


Neni 9

Pasaporta shpallet e pavleshme kur:

• Denoncohet nga vetė shtetasi se e ka humbur, i ėshtė vjedhur, ose ėshtė grabitur.
• Eshtė dėmtuar nga pakujdesia e mbajtėsit tė saj.
• Janė plotėsuar fletėt me shėnime zyrtare.
• Vėrtetohen rastet e pėrcaktuara nė nenin 8 tė kėtij ligji.


Neni 10

Vlerėsimi dhe administrimi i pasaportės sė pavlefshme bėhet pėrkatėsisht nga organi qė e ka lėshuar.


Neni 11

Shtetasi ripaiset me pasaportė nė rastet e pėrcaktuara nė nenin 9, si dhe kur pasaportės i ka mbaruar afati i vlefshmėrisė. Pėr ripaisjen me pasaportė tė zakonshme zbatohen tė njėjtat rregulla si pėr marrjen e saj pėr herė tė parė.


Neni 12

Tarifat pėr pajisjen dhe ripajisjen me pasaportė tė zakonshme pėrcaktohet nga Kėshilli i Ministrave, me propozimin e Ministrisė sė Rendit Publik, Minstrisė tė punėve tė Jashtme dhe Ministrit tė Financave.


Neni 13

Modeli i pasaportės dhe sistemi i lėshimit miratohet me vendim tė Kėshillit tė Ministrave


Neni 14

Pajisja me pasaportė tė re, sipas kėtij ligji, do tė bėhet pas pėrfundimit tė vlefshmėrisė sė pasaportės ekzistuese me tė cilėn ėshtė pajisur ēdo shtetas shqiptar.


Neni 15

Dekreti nr. 7393, datė 12.6.1990 "Pėr lėshimin e pasaportave dhe dhenien e vizave", me ndryshimet e bėra, si dhe ēdo dispozitė, qė bie nė kundėrshtim me kėtė ligj, shfuqizohen
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Pasaporta Shqiptare
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AbaniaForum  :: Rubrikat :: Emigracioni-
Kėrce tek: