AbaniaForum

ALBANIA FORUM
 
ForumPortalliCalendarKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Arti Nė Kohėra

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 234
Age : 33
Location : Michigan
Job/hobbies : Admin
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Arti Nė Kohėra   Wed Mar 19, 2008 11:54 am

Studimet mbi artin ne kohera jane te pafundme. Te pafundme po aq sa te kufizuara jane dhe frutet e marra nga keto studime ne vite. Jane te pafundme per faktin se cdo dite mesojme dicka te re ne lidhje me zhvillimin e artit dhe ate cfare arti perfaqeson, por gjithashtu te kufizuara pasi cdo e re gjithmone perballet me pikpyetje te cilat shpesh here mbeten thjesht pikpyetje.

Ne kete teme do te mundohemi te japim pak histori ne lidhje me artin qe ne koherat me te lashta. Me poshte do te jap nje ndarje me emertime te artit ne kohera dhe do te afroja te gjithe art dashesit te jepnin informacione ne baze te njohurive te tyre.

Nga aq sa kam lexuar gjithmone ka pasur ndeshje te mendimeve ne diskutime te tilla edhe nga studiues apo profesore te artit, per kete eshte e kuptueshme qe edhe tek kjo teme shpesh here mund te ndeshemi me mendime te cilat kundershtojne njera tjetren. Por qellimi i temes eshte te ndajme njohurite tona mbi artin duke ndihmuar njeri tjetrin per te sqaruar edhe ato ide te cilat mund ti kemi te gabuara.

Per te gjithe ata te cilet jane te interesuar te marrin pjese ne kete diksutim do ju lutesha te ndiqnin rradhen kohore te zhvillimeve te artit. Shembull: Nuk duhet kaluar drejt ne Romanticizem pa zhvilluar ne fillim artin e Rilindjes.

Gjithashtu dua te kujtoj qe cdo fyerje personale ndaj pjesmarresve ne kete teme do te fshihet dhe bashke me fyerjen do te fshihet dhe informacioni i dhene nga pjestari i cili ka fyer.

_________________
ADMIN ALBANIA FORUM
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.yoo7.com
Admin
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 234
Age : 33
Location : Michigan
Job/hobbies : Admin
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Re: Arti Nė Kohėra   Wed Mar 19, 2008 11:55 am

Ndarja me Emertime e Artit ne Kohera

A. Arti i Lashtesise

1. Paleolit
2. Mesolit
3. Neolit
4. Jeriko
5. Catal Huyuk
6. Sumer
7. Babilonia
8. Elam
9. Achamenid Persia
10. Akkad
11. Sirian
12. Neo Babilonian
13. Elam dhe Persia
14. Periudhat e para Dinamike
15. Mbreteria e Vjeter
16. Mbreteria e Mesme
17. Mbreteria e Re
18. Minoan
19. Cycladic
20. Mycenean
21. Periudha Arkaike
22. Periudha Klasike
23. Periudha Helenistike
24. Etruskane
25. Romake
26. Fillimet e Kristianizmit
27. Arti Bizantin
28. Arti Islamik


B. Arti i Mesjetes

1. Periudha e Mergimeve
2. Periudha Karolingiane
3. Periudha Ottoniane
4. Periudha Romaneske (*Para-Rrilindje)
5. Periudha Gotike (*Para-Rrilindje)


C. Arti i Rilindjes

1. Rilindja Proto
2. Periudha Quattro Cento
*Ka marre kete emer per shkak
te artisteve italiane te cilet inflyencuan
shume tek kjo periudhe
3. Periudha Cinque Cento
4. Rrilindja e Larte
5. Mannerismi


D. Arti Barok (Baroque) : Shek 17te


E. Arti Rococo : 1700 - 1792 p.k.


F. Romanticizmi : Shek 19te


G. Arti Modern


H. Arti Post Modern


I. Arti i Diteve TonaInfo: Renditja me lart eshte bazuar ne kerkime ne boten e madhe te Internetit gjithashtu dhe libra arti. Cdo sugjerim eshte i pranueshem, pasi shume terma mund te jene akoma ne anglisht apo dhe te pasakta.

_________________
ADMIN ALBANIA FORUM
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.yoo7.com
 
Arti Nė Kohėra
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AbaniaForum  :: Me prane Njeri Tjetrit :: Kultura :: Arti shqiptar-
Kėrce tek: