AbaniaForum

ALBANIA FORUM
 
ForumPortalliCalendarKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Vladimir Klitēko mposht Sulltan Ibragimov

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 234
Age : 33
Location : Michigan
Job/hobbies : Admin
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Vladimir Klitēko mposht Sulltan Ibragimov   Mon Mar 10, 2008 1:03 pm

Boks: Klitschko dhe Ibragimov tė gatshėm t’i unifikojnė brezat

Pėrballja e sė shtunės nė Madison Square Garden nė mes Vladimir Klitschkos, kampion i kategorive IBF dhe IBO, dhe mbrojtėsit tė titullit WBO, Sultan Ibragimov, ėshtė vetėm njė hap drejt zgjedhjes sė kampionit tė parė absolut nė peshė tė rėndė, nė pothuajse nėntė vitet e fundit.

Lennox Lewis ishte i fundit qė pati kėtė nder, nė nėntor tė vitit 1999, kur mposhti legjendėn, ende aktiv tė boksit, Evander Holyfield.

Qė tė dy, ukrainasi Klitschko dhe rusi Ibragimov, janė pajtuar se unifikimi i pesė brezave ėshtė nė tė mirė tė boksit. Dy brezat tjerė aktualisht mbrohen nga rusi Oleg Maskaev (WBC) dhe uzbeku Ruslan Chagaev (WBA), i cili ėshtė e mundur tė pėrballet sė shpejti me shqiptarin Luan Krasniqi.

“Kjo betejė ėshtė e domosdoshme pėr sportin e boksit. Definitivisht kemi nevojė pėr njė kampion nė peshė tė rėndė”, ka thėnė Klitschko, i cili ka 49 fitore (44 me knock-out) kundrejt 3 humbjeve.

Fjalėt e ukrainasit i ka pėrsėritur edhe Ibragimov. “Njerėzit dėshirojnė tė shohin njė kampion”, ka thėnė rusi, i cili ka 22 fitore (17 me knock-out), kundrejt vetėm njė barazimi (nė 12 runda ndaj Ray Austin).

Klitschko 10 centimetėr mė i gjatė se Ibragimov

“Duhet tė luftosh kundėr krahėve tė Vladimirit, para se ta luftosh vet atė. Ibragimov ėshtė mė i vogėl. Kam parė disa ndeshje tė tij dhe po thuajse secili me tė cilin ai ka luftuar, ėshtė mė i madh se ai. Mendoj se ai ėshtė kundėrshtari mė i mirė me tė cilin Vladimir do tė ndeshet si profesionist”, ka thėnė Emanuel Steward, trajneri i Vladimir Klitschkos.

Klitschko, 31-vjeēar, ėshtė favorit pėr kėtė ndeshje falė avantazheve nė peshė dhe gjatėsi. Ai ėshtė 1.98 metėr, rreth 10 centimetėr mė i lartė se 32-vjeēari Ibragimov.

_________________
ADMIN ALBANIA FORUM
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.yoo7.com
 
Vladimir Klitēko mposht Sulltan Ibragimov
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AbaniaForum  :: Sporti dhe sportdashėsit :: Sporti nėpėr botė-
Kėrce tek: