AbaniaForum

ALBANIA FORUM
 
ForumPortalliCalendarKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Lajmi i fundit ne arenen nderkombetare.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 234
Age : 33
Location : Michigan
Job/hobbies : Admin
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Lajmi i fundit ne arenen nderkombetare.   Wed Mar 19, 2008 12:10 pm

KS i OKB diskuton pėr Kosovėn, Ban Ki Mun: Rezoluta 1244 mbetet nė fuqi

(Dėrguar mė: 11/03/08) Kėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara e filloi diskutimin pėr situatėn nė Kosovė. Sekretari i pėrgjithshėm i KB-ve Ban Ki Mun. ne fjalėn e tij u shpreh se: Rezoluta 1244 e Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara mbetet nė fuqi

"Misioni civil i Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė, i cili merr urdhėra nga Kėshilli i Sigurimit, e interpreton Rezolutėn si bazė ligjdhėnėse tė mandatit tė vet dhe e zbaton nė pajtim me zhvillim e ngjarjeve", tha Ban Ki Mun.
Ai shtoi se qėllimi i tij kryesor mbetet sigurimi i sigurisė sė popullatės kosovare, nė vecanti i minoriteteve, mbajtjen e paqės dhe sigurisė ndėrkombėtare, stabiliteti i pėrgjithshėm i Kosovės dhe i rajonit, si dhe sigurimi i personelit tė Kombeve tė Bashkuara.
Ndėrsa Ministri i Jashtėm i Serbisė, Vuk Jeremiē, i cili gjithashtu merr pjesė nė takim, u bėri thirrje vendeve, tė cilat e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės qė tė rishqyrtojnė vendimin e tyre, ndėrsa vendeve tė cilat nuk e kanė njohur, u bėri thirrje qė tė qėndrojnė nė kursin e tyre. "Kjo do tė na ndihmojė ta mbrojmė sistemin ndėrkombėtar nga minimi" i tij, tha Jeremiē.
Ambasadori rus Vitaliy Churkin, i cili ėshtė kryesues i Kėshillit tė Sigurimit pėr muajin mars, tha se e ka propozuar kėtė mbledhje, pasi konsideron se "gjėrat po shkojnė shumė keq pėr disa ēėshtje" qė kur Kosova ka shpallur pavarėsinė.

_________________
ADMIN ALBANIA FORUM
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.yoo7.com
 
Lajmi i fundit ne arenen nderkombetare.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AbaniaForum  :: Shtypi dhe politika :: Problemet ndėrkombėtare-
Kėrce tek: