AbaniaForum

ALBANIA FORUM
 
ForumPortalliCalendarKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Shtetet dhe kryeqytetet e botes

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 234
Age : 33
Location : Michigan
Job/hobbies : Admin
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Shtetet dhe kryeqytetet e botes   Tue Apr 01, 2008 12:45 pm

Kontinenti "Amerika Veriut"

Antigua&Barbuda -- Senxhan
Barbadosi -- Bridgetaun
Belize -- Belmopan
Bahamas -- Nasam
Dominike (bri)
Guatemale -- Guatemale
Guadalupe (fra)
Grenada -- Saint Georges
Grenadine -- Kingstaun
Honduras -- Tegusigalpe
Haiti -- Port o Prens
Kanada -- Otave
Kosta Rika -- San Hoze
Kuba -- Havana
Meksike -- Meksiko
Martinike (por)
Nikaragua -- Managua
United states of America -- Washington
Panama -- Panama
Porto Riko -- San Huan (usa)
Rep.Dominikane -- Santo Domingo
Salvador -- San Salvador
Shen Kristofori&Nevisi -- Baseterre
Shen Lucia -- Kastries
Trinidat e Tabako -- Port of Spein
Xhamajke -- Kingston


Kontinenti "Amerika Jugut"

Argjentine -- Buenos Aires
Brazil -- Brazilia
Bolivi -- La Paz
Ekuador -- Kuinto
Guajane -- Xhorxhiana
Guyana -- Gergetauni
Guajane -- Kajene (fra)
Kolumbi -- Bogote
Kili -- Santiago
Uruguaj -- Montevideo
Peru -- Lime
Paraguaj -- Asuncion
Surinam -- Paranaribe
Svazilandi -- Mbabane
Venezuele -- Karakas


Kontinenti "Europa"

Islanda -- Reykjavik
Irlanda -- Dublin
Britania Madhe
Irlanda Veriut -- Belfast
Skoci -- Glasgou
Angli -- Londer
Uells -- Liverpul
Norvegji -- Oslo
Suedi -- Stokholm
Finland -- Helsinki
Rusia -- Moska
Estoni -- Talin
Letoni -- Rige
Lituani -- Vilnius
Biellorusi -- Minsk
Ukraine -- Kiev
Gjeorgji -- Tbilis
Armeni -- Erevan
Azerbaxhan -- Baku
Turqi -- Ankara
Qipro -- Nikosia
Greqi -- Athina
Albania -- Tirana
Maqedonia - Shkupi
Bullgari -- Sofje
Rumani -- Bukuresht
Moldavi -- Kishinjev
Serbi -- Beograd
Mali Zi -- Podgorice
Kosova -- Prishtina
Kroaci -- Zagrep
Bosnje Hercegovina -- Sarajeva
Hungari -- Budapest
Slloveni -- Lubjane
Sllovaki -- Bratislave
Austri -- Viena
Poloni -- Varshave
Ceki -- Prage
Gjermani -- Berlin
Danimarke -- Kopenhagen
Hollande -- Amsterdam
Belgjika -- Bruksel
France -- Paris
Spanja -- Madrit
Portugali -- Lisbone
Zvicer -- Berne
Itali -- Rome
Malte -- La Valeta
San Marino
Vatikani
Luksenburg
Litenshtein -- Vaduz
Monako -- Monte Karlo
Andora -- Andora la Vella

_________________
ADMIN ALBANIA FORUM
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.yoo7.com
Admin
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 234
Age : 33
Location : Michigan
Job/hobbies : Admin
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Re: Shtetet dhe kryeqytetet e botes   Tue Apr 01, 2008 12:46 pm

Kontinenti "Afrika"

Marok -- Rabat
Algjeri -- Algjer
Libi -- Tripoli
Tunizi -- Tuniz
Egjipt -- Kairo
Baharaja perendimore -- El Ajun
Mauritani -- Nuakshot
Mali -- Bamako
Niger -- Niamei
Cadi -- Ndjamene
Sudan -- Harlum
Eritrea -- Asmare
Xhibuti -- Xhibuti
Etiopi -- Adis Abebe
Afrika Qendrore -- Bangui
Kamerun -- Jaunde
Nigeri -- Lagos
Benin -- Porto Novo
Volta e Siperme -- Ugadugu
Togo -- Lame
Gana -- Akre
Bregu i Fildishte -- Abixhan,Yamousnkro
Liberi -- Monrovia
Guine -- Konakri
Sierra Leone -- Fritau
Guine Bisau -- Bisati
Gambia -- Banjul
Senegal -- Dakar
Somali -- Mogadisho
Kenia -- Nairobi
Uganda -- Kampate
Zaire -- Kinshase
Kongo -- Brazavil
Gabon -- Librevill
Malabo -- Fernando
Tanzani -- Dodome
Angola -- Luande
Zambie -- Lusake
Malavi -- Lifongve
Mozambik -- Maputo
Zimbabve -- Sollsberi
Botsvane -- Gaberane
Namibi -- Uind-Hak
Afrika Jugut -- Pretorie
Madakaskar -- Tananarive
Burkina Faso -- Oungadougon
Guinea Ekuatoriale -- Malabo
Kepi i Gjelber -- Praia
RD Kongo -- Kinshasa
Lesotho -- Maseru
Mauritanusi -- Port Lanis
Ruanda -- Kigali
Sao Tome&Principe -- Sao Tome
Seyshelles -- Viktoria

Kontinenti "Azia"

Jemen -- Sane
Jemeni Jugut -- El Shabe
Oman -- Maskat
E.B.Arabe -- Abu-Dabi
Katar -- Doha
Bahrein -- Manama
Arabia Saudite -- El Riad
Kuvajt -- El Kuvajt
Irak -- Bagdat
Jordani -- Aman
Izrael -- Tel Aviv
Liban -- Bejrut
Palestina -- Ramallah
Siri -- Damask
Iran -- Teheran
Turkmeni -- Ashabad
Uzbekistan -- Tashkenti
Kazakistan -- Alma Ata
Kirgistan -- Ashkenti
Taxhikistan -- Dushanbe
Afganistan -- Kabul
Pakistan -- Islamabad
Xhami&Kashmir
Kine -- Pekin
Mongoli -- Ulan-Bator
Indi -- Nju Dehli
Sri Lanke -- Kolombo
Nepal -- Katmandu
Sikim -- Gangtok
Butan -- Timphu
Bangladesh -- Daka
Mjama -- Angun
Korea Veriut -- Penian
Korea Jugut -- Seul
Japoni -- Tokio
Tajvan -- Tajvan
Vietnam -- Hanoi
Laos -- Vientiane
Kamboxhia -- Pnom-Pem
Tajlande -- Bangkok
Malajzi -- Kuala Lampur
Singapor -- Singapor
Filipine -- Manila
Brunei -- Bandam
Indonezi -- Xhakarte
Timori -- Dili
Guineja e Re -- Port Moresbi
Burundi -- Buzhumbura
Komoret -- Moroni
Maldive -- Male

Kontinenti "Australia&Oqeania"

Australi -- Kambere
Zelanda e Re -- Uellington
1-Melanezi
Solomone -- Maniara
Hebridet e Reja -- Vile
Kaledonia e Re -- Numea (fra)
Ishujt Mariane (usa)
2-Mikronezi
Ishujt Karoline (usa)
Ishujt Marshall (usa)
Ishujt Makin -- Bairiki
Ishujt Feniks
Ishujt Tuvalu -- Valaku
Ishujt Kuk -- Uellington (zel)
Ishujt Tubuai (fra)
Samoa Perendimore -- Apia
Samoa Lindore -- Pago-Pago (usa)
Ishujt Niue -- Uellington (zel)Tonga -- Nukualote
Fixhi -- Suve
Nauru -- Yaren
3-Polinezi
Ishujt Havai -- Hononulu (usa)
Ishujt Kristmas (bri)
Ishujt Markezi (fra)
Ishujt Tuamotu (fra)
Ishujt e miqesise (fra)
Kiribati -- Bairiki
Palau -- Koror
Vanuati -- Port Vila

Antarktide

Ishujt Malvine
Ishujt Shatiandet
Toka e Zjarrte
Akullnaja Larsen
Toka Elourth
Toka Mari Berd
Akullnaja Rosi
Toka Viktoria
Toka Uliks
Toka Enderb
Toka Mod

_________________
ADMIN ALBANIA FORUM
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.yoo7.com
 
Shtetet dhe kryeqytetet e botes
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AbaniaForum  :: Ēėshtja kombėtare :: Historia shqiptare :: Historia botėrore-
Kėrce tek: